پایان نامه مدیریت:تاثیر مولفه بهداشت و ایمنی بر عملکرد تعاونی­های تولید کشاورزی استان گیلان

92
آگوست 10, 2016 0 Comment

 

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر اندازه در نظر داشتن اقدامات مدیریت منابع انسانی در ارتقاء عملکرد تعاونیهای تولید کشاورزی استان گیلان

  1. آموزش و بالندگی

توسعه منابع انسانی شامل برنامه­ها، سیستم­ها و فعالیت­هایی می باشد که برای بهبود عملکرد کارکنان طراحی می­گردد (Tseng & Mclean, 2008). مهم­ترین هدف توسعه منابع انسانی شامل حل معضلات فعلی عملکرد، جلوگیری از معضلات و چالش­های آتی عملکرد و توسعه دانش کارکنان می باشد. توسعه منابع انسانی یکی از فرایندها و مأموریت­های اصلی و مهم در مدیریت منابع انسانی می باشد (Pe´rez Lo´pez et al., 2006). نیاز به رشد حرفه­ای مداوم منابع انسانی یکی از معدود مواردی می باشد که مدیران، پژوهش­گران، اتحادیه­های حرفه­ای و کارکنان بر سر آن توافق دارند. اما این توافق بر سر این­که مقصود از رشد حرفه­ای چیست؟ کمتر به چشم می خورد. آیا معنای رشد حرفه­ای در همه سازمان­ها شبیه یکدیگر می باشد؟ چگونه می­توان رشد حرفه­ای را سازمان داد، پشتیبانی نمود و نسبت به پایداری بلند­مدت آن اطمینان داشت؟ در همه سازمان­ها و در همه دنیا پول­های هنگفتی در راه رشد حرفه­ای هزینه می­گردد، اما باز هم خرسندی زیادی را در کوشش­های انجام شده و هزینه­های به اقدام آمده به چشم نمی­خورد (Lieberman & Miller, 2002: 132). سرمایه­گذاری و مطالعه بر روی توسعه منابع انسانی را می‌توان در عملکرد بهتر فرد و سازمان و کیفیت بالای قدرت مشکل‌گشایی سازمانی ذکرکرد (Hassan, 2007: 24) بعضی مطالعات اهمیت و پیامد مثبت توسعه منابع انسانی را فراتر از حوزه فرد و سیستم منابع انسانی در نظر گرفته و برای آن منزلتی در حد مسئولیت اجتماعی برای کسب و کار سازمان قایل شده می باشد (Kuchinke,2010). در آغاز به مفهوم آموزش، مرور کلی از تاریخچه آن و فواید و اهمیت آن در سازمان­ها پرداخته می­گردد.

مفهوم آموزش

آموزش در حقیقت یکی از راه­های اصولی و منطقی هدایت کوشش‌های کارکنان در سازمان می باشد و باعث به­کارگیری استعدادهای نهفته، به کاراندازی قدرت تخیل، به وجود آمدن حس انعطاف­پذیری فکری لازم در کارکنان خواهد گردید. با این حال نباید فراموش نمود که آموزش زمانی می تواند مفید یا مؤثر باشد که با نیازهای مادی، معنوی و روحی حال و آینده یکایک نیروی انسانی هماهنگی داشته باشد (ابطحی، 1382، 17).

آموزش از دیدگاههای گوناگون در برگیرنده تعاریف متعدد می باشد. در اینجا تعاریف گوناگونی از آموزش ارائه خواهد گردید. دوبوا آموزش را مرتب و منظم کردن دقیق محیط فراگیر به مقصود دستیابی به نتایج مورد نظر در وضعیت های مشخص تعریف می کند. این تعریف اگر چه بسیار کلی می باشد اما نکات متعددی را مانند محیط، نتایج و وضعیت خاص را در خود جای داده می باشد ( فرد دانش، 1380،10).

آموزش بیش از هر چیز، سپردن دانستنی­ها به دیگران می باشد. آموزش زمانی به کار می­آید که زمینه ای برای پدید آوردن تغییری فراگیر گردد، چنانچه او را به انجام کارهایی توانا سازد و بر توانایی های او بیفزاید یعنی زمینه ای برای توسعه گردد. زمانی می توانیم به راستی از آموزش و  توسعه فرد سخن گوییم که به گوهر انسانی و ارزش های والای انسانی که او را از دیگر جانوران متمایز و ممتاز می کند، رو نماییم (نقیب زاده، 1374، 16).

آموزش فعالیتی می باشد مداوم جامع و برای همه برای رشد و تکامل بشر غنای فرهنگ و تعالی جامعه (فیوضات، 1377، 20) آموزش عبارت می باشد از کوشش در جهت بهبود عملکرد شاغل در ارتباط با انجام کار و فعالیت های مربوط به آن. آموزش زمانی اثربخش می باشد که یک تجربه یادگیری و یک فعالیت سازمانی برنامه ریزی شده را شامل گردد و یا به مقصود پاسخ به یک نیاز ناشناخته شده طراحی گردد (جزنی، 1384، 277).

آموزش کوشش برنامه ریزی شده سازمان می باشد از طریق یاد دادن شایستگی های لازم به کارکنان برای انجام وظایف شغلی شان. این شایستگی ها دانش مهارت و رفتارهای کلیدی هستند که ضامن عملکرد موفقیت­آمیز شغل می باشند (نوئه، 2002).

آموزش روش­هایی می باشد که به آن وسیله مهارتهای لازم برای بجای آوردن کارها را به افراد تازه کار به سازمان یا تازه استخدام شده یاد می دهند (دسلر، محمد اعرابی، 1378، 155).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه سنجش اقدامات مدیریت منابع انسانی در ارتقاء عملکرد تعاونیهای تولید کشاورزی استان گیلان

اهداف ویژه:

  1. سنجش تاثیر مولفه کارمندیابی بر عملکرد تعاونی­های تولید کشاورزی استان گیلان
  2. سنجش تاثیر مولفه آموزش و بالندگی بر عملکرد تعاونی­های تولید کشاورزی استان گیلان
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  4. سنجش تاثیر مولفه ارزیابی عملکرد بر عملکرد تعاونی­های تولید کشاورزی استان گیلان
  5. سنجش تاثیر مولفه جبران خدمات بر عملکرد تعاونی­های تولید کشاورزی استان گیلان
  6. سنجش تاثیر مولفه بهداشت و ایمنی بر عملکرد تعاونی­های تولید کشاورزی استان گیلان

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر اندازه در نظر داشتن اقدامات مدیریت منابع انسانی در ارتقاء عملکرد تعاونیهای تولید کشاورزی استان گیلان  با فرمت ورد