دانلود مقاله رایگان پایان نامه با موضوع نقش پیاده سازی برنامه ریزی منابع سازمان بر عملکرد زنجیره تأمین

92
آگوست 10, 2016 0 Comment

 

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر سیستم برنامه ریزی منابع سازمان(ERP)  بر عملکرد زنجیره تامین در سازمانهای تامین کننده قطعات خودرو

سیر تکاملی برنامه ریزی منابع سازمان

در اواخر دهه ۷۰ میلادی مفهوم برنامه‌ریزی مواد موردنیاز معرفی و توسط­شرکت IBM پیاده‌ سازی و توسعه پیدا نمود. مهم ترین عیب این سیستم‌­ها، امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گران ‌قیمتی بود که بعضاً در مراکز دانشگاهی و یا نظامی مستقر بودند.

سازمان­ها در استقرار برنامه‌ریزی مواد موردنیاز  [1]با معضلات زیادی مواجه بودند. از طرف دیگر، این سیستم ارتباط بین تولید و استراتژی‌های رقابتی سازمان را چندان مد نظر قرار نمی‌داد و ظرفیت­های تولیدی سازمان در این سیستم لحاظ نمی‌گردید.(صالح شطاط، 2012)

در فاصله سال های 1980 و 1990 میلادی، با توسعه و گسترش برنامه ریزی مواد مورد نیاز، مفهوم برنامه ریزی منابع ساخت و تولید [2] ارائه گردید. در اوایل همین دهه نیز سیستم­های برنامه ریزی توزیع که مستقل از برنامه ریزی منابع ساخت اقدام می­کردند وارد این سیستم شده و عملاً مشکل عدم ارتباط این دو سیستم با یکدیگر مرتفع گردید.

پس از بکارگیری برنامه ریزی منابع ساخت و گسترش آن در تمام عرصه‌های تولیدی، خدماتی، تجاری، توزیعی و غیره و همچنین اضافه‌ کردن سیستم‌های پشتیبان تصمیم[3] به آن ها، سیستم برنامه ریزی منابع سازمان ارائه گردید. با ظهور برنامه ریزی منابع سازمان در حوزه تولید، تمامی سیستم‌های تولیدی تحت پوشش قرار گرفتند. بخش‌ها، فرآیند ها و وظایف مختلفی مانند کنترل کیفیت، نگهداری و تعمیرات، حسابداری و مالی به سیستم‌های تولیدی متصل شده و برنامه ریزی منابع سازمان به عنوان حد فاصل سیستم‌های مدیریت زنجیره­تأمین و مدیریت ارتباط با مشتری[4] مطرح‌گردید. این سیستم بیش از آنکه عنوان جدیدی برای برنامه ریزی منابع ساخت باشد، به عنوان سطح بعدی در سطوح تکاملی سیستم­های کامپیوتری طراحی شده می باشد و برای پشتیبانی از عملیات سازمان، گزینه مطرحی می باشد.(براتچ 2001)[5]

با گسترش اینترنت، فناوری برنامه ریزی منابع سازمان منطبق با محیط اینترنت ارائه گردید و در نتیجه تبادل الکترونیکی داده ها[6]  و برنامه ریزی منابع سازمان با یکدیگر پیوند خوردند و اینترنت به عنوان جزیی تفکیک‌ناپذیر از برنامه ریزی منابع سازمان محسوب و تحت وب توسعه پیدا نمود. همچنین فناوری چند لایه‌ای در معماری سیستم اطلاعاتی در محیط اینترنت در نظر گرفته گردید.

[1] Material Resource Planning

[2] Manufacturing Resource Planning

[3] Decision support system

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[4] Customer relationship Management

[5] Broatch

[6] Electronic Data Interchange

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1) مطالعه تأثیر پیاده سازی برنامه ریزی منابع سازمان بر عملکرد زنجیره تأمین.

2) بهبود عملکرد زنجیره تأمین با بهره گیری از پیاده سازی سیستم برنامه ریزی منابع سازمان .

سازمان یا سازمان­هایی که این پژوهش در آن انجام می پذیرد، می توانند از طریق نتایج این پژوهش در جهت بهتر شدن بهره گیری از سامانه برنامه ریزی منابع سازمان خود و همچنین بهره گیری از این سیستم در جهت بهبود عملکرد زنجیره تأمین بهره گیرند.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تاثیر سیستم برنامه ریزی منابع سازمان(ERP)  بر عملکرد زنجیره تامین در سازمانهای تامین کننده قطعات خودرو  با فرمت ورد