استامینوفن کدئین؛ فقط با نسخه | اطلاعات دارویی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

مصرف افراطی و غیر اصولی، خوددرمانی و سوءاستفاده دارویی؛ به همه این دلایل، محمدرضا فاضلی، مدیر کل داروی وزارت بهداشت، هفته گذشته اعلام کرد اندازه کدئین قرصای استامینوفن کدئین از ۲۰ میلی گرم به ۱۰ میلی گرم در هر قرص کم میشه.

به گفته فاضلی، داروی استامینوفن کدئین جزء داروهای مخدر و خارج فهرست داروهای بدون نسخه بوده و فروش بدون نسخه اون ممنوعه، اما با در نظر گرفتن فروش بدون نسخه این دارو در داروخانه ها اندازه کدئین این قرصها به نصف کم میشه تا امکان سوء به کار گیری این قرصها کمتر شه. اما این می تونه راه حلی منطقی واسه مقابله با سوء مصرف دارو باشه و کاری علمی و منطبق با استانداردهای بین المللیه.

مهرداد رضایی، مدیر اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، در گفتگو باهمشهری میگه: این کم شدن اندازه کدئین در قرصای استامینوفن کدئینه، در واقع یه جور برگشت به حالت اولیه حساب می شه، چون که تاحدود ۴ یا ۵ سال پیش هم استامینوفنای کدئینه با اندازه ۸ میلی گرم کدئین در ۳۰۰ میلی گرم استامینوفن تولید می شد که براساس یه سری تحقیقات انجام شده در همون زمان، تصمیم به افزایش اندازه ماده کدئین به ۲۰ میلی گرم در ۳۰۰ میلی گرم گرفته شد.

ایشون هم اینکه در توضیح کاهش دوباره اندازه ماده مخدر کدئین در این قرصا میگه: جالبه بدونین که از اون زمان تا حالا افزایشی در اندازه مصرف استامینوفن معمولی نداشته ایم، در حالی که مصرف نوع کدئینه اون به شکل معناداری زیاد شده.

به گفته رضایی، طبق همین آمارها و هم اینکه براساس یافته های نشستای تخصصی که به وسیله کارشناسان و فوق تخصصای درد و متخصصین نظارت بردارو و مواد مخدر انجام شد، واسه کاهش سوء استفاده، تصمیم پایانی برکاهش اندازه ماده کدئین در قرصای استامینوفن به اندازه ۱۰ میلی گرم گرفته شد که دوز مناسب و رایجی در تموم دنیاست.

دکترعباس شفیعی، استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم با استقبال از اقدام وزارت بهداشت میگه:کدئین ماده ایه که اثرتسکینی استامینوفن رو زیاد می کنه، اما به طورمعمول احتیاجی به به کار گیری انواعی از استامینوفن که کدئین هم داشته باشه نیس.

به باور ایشون، خیلی از مردم بدون نیاز به مسکنی قوی تر از استامینوفن معمولی و فقط به دلیل اینکه تصورمی کنن شکلای جور واجور کدئینه تاثیر سریعتری دارن از این قرصا استفاده می کنن و در خیلی از دردها اصولانیازی به مصرف کدئین نیس.

به گفته دکتر شفیعی، این طرح توجیه علمی داره چون که مصرف افراطی و غیر اصولی دارو در ایران، چیزی اثبات شده و در حالی که قوانین کنترل برمصرف دارو در تموم دنیا قوانین سخت گیرانه ایه این قوانین درایران خیلی که باید از ضمانت اجرایی بالایی برخوردارنیست، پس این کاهش دوز می تونه قدم موازی و مثبتی جهت کاهش سومصرف باشه.

اینجا سؤالی دیگری هم مطرح می شه و اون اینه که شاید این کاهش کدئین باعث افزایش مصرف اندازه بیشتری از این قرص شه و علاوه بر وارد شدن اندازه بیشتری استامینوفن به بدن افراد، آسیبای کبدی به دنبال داشته باشه.

دکترغلامرضا توگه، فوق تخصص خون و انکولوژی، این سوال رو این جوری جواب میده: این موضوع چیزی نیس که قابل پیش بینی و محتمل باشه و بعیده که افراد واسه دریافت کدئین پس از این به استامینوفن مراجعه کنن چون که آسیبا و عوارضی رو به دنبال داره.

دکتر سعید واقفى، دبیر انجمن داروسازان ایران، با اشاره به اینکه استامینوفن آسونترین مسکن موجود در بازاره میگه: اگه استامینوفن بیشتر از ۱۰گرم در روز مصرف شه دلیل تجمع در کبد مى شه، چون که دارو به عنوان عنصرى بین غذا و سمه و فقط در صورت مصرف درست، نجات بخش هستش، اما وگرنه مصرف نادرست اون مثل سمى خطرناک و کشنده س. با تموم این اوصاف به نظر می رسه کاهش کدئین موجود در استامینوفن کدئین، بازم این دارو رو از لیست داروهایی که فقط با نسخه عرضه می شه، خارج نمی کنه.

دکتر واقفی در مورد ممنوع بودن فروش ترامادول، استامینوفن کدئین و الکل سفید بدون تجویز دکتر در داروخونه میگه: این ممنوع بودن از گذشته وجود داشته و شک نداشته باشین در صورت انجام تخلف، بعد از سه بار توبیخ کتبی مسئول داروخونه، اگه دوباره این وضعیت تکرار شه، منتهی به تعلیق پروانه و قطع سهمیه دارویی اون داروخونه می شه.

ایشون تاکید می کنه که واسه انجام نظارتای پیشگیرانه بیشتر، در بعضی موارد بازرسان دانشگاههای علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران، به عنوان مراجعه کننده وارد داروخونه شده و درخواست جفت و جور بدون نسخه بعضی داروها رو داشتن که همین امر منتهی به شناسایی متخلفین شده.

منبع : hidoctor.ir