استامینوفن برای زیر دو ساله ها ممنوع | اطلاعات دارویی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

از شایعترین بیماریهای کودکان، بیماریهای تنفسی فوقانی مانند آلرژی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آنژینه که مقابله با اونا رو باید بسیار جدی گرفت.اکثرا خونواده ها حتی پزشکان، به دلیل علایم مشترکی که این بیماریا دارن، در تشخیص و درمانشون با مشکلاتی مواجه می شن. اینجا با اشاره به چند نکته درباره این بیماریا، می خوایم والدین رو واسه روبرو شدن با اونا آماده کنیم.

سرما، عامل سرماخوردگی نیس

برخلاف باور خیلی از مردم، هوای سرد تاثیری در سرماخوردگی نداره؛ ولی در اوایل پا ییز و زمستون، بیشتر کودکان در مهدکودک و مدرسه هستن و هم اینکه در زمستون تجمع در مکانای سرپوشیده، شانس انتقال عفونتای ویروسی رو از یکی به یکی دیگه بیشتر می کنه.

دید و بازدیدها در شروع بهار هم همین نقش رو داره. آلرژی درکودکان، بعضی وقتا با سابقه کهیر درکودک و خونواده همراه س. آلرژی هم اینکه به دلیل آلودگی هوا، وسایل خونگی تولیدکننده حساسیت، موادغذایی آلرژی زا و گیاهی درکودکان شایعه.

حساسیت درکودکان، یهو با نشونه هایی مثل گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی و چشم ظاهر می شه، عطسهای پشت سر هم و آبریزش بینی بی رنگ و رقیق از علایم آلرژی است.

بعضی وقتا این علائم کوتاه مدته و از بین میره؛ ولی بعضی وقتا طولانی می شه و با سرفه بدون تب ادامه پیدا میکنه. مهم ترین درمان حساسیت یا آلرژی، پیدا کردن عامل ایجاد حساسیت یا آلرژی و حذف اون در زندگیه.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا، ۲قلوهای خطرناک

سرماخوردگی و آنفلوآنزا علایم مشترکی دارن. آنفلوآنزا با تب و سردرد، سرفه های خشک، درد عمومی بدن یهویی ظاهر می شه، تب ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد تا ۴- ۳ روز و گلودرد از نشونه های روشن آنفلوآنزا هستن.

هیچ درمان خاصی واسه آنفلوآنزا وجود نداره. درکودکان با تب بالاتر، تجویز استامینوفن یا ایپوبروفن به مدت محدود بلامانعه. مصرف خودسرانه آنتیبیوتیک در سرماخوردگی و آنفلوآنزا به وسیله خونواده غلطه و در موارد شدید آنفلوآنزا همراه با مشکلات، به وسیله دکتر آنتیبیوتیک تجویز می شه.

نشونه های سرماخوردگی

علایم سرماخوردگی یعنی: کیپ شدن و ترشحات بینی(بیشتر زردرنگ و کدر)، عطسه تک تک همراه با تب و سردرد، بی اشتهایی که از روز چهارم به بعد سرفه هم اضافه می شه.

سرماخوردگی ۷ تا ۱۵ روز ادامه داشته و بعد بهبود پیدا میکنه.بعضی وقتا مشکلات عفونت گوش درکودکان ۲ تا ۴ سال و سینوزیت از ۴ سال به بالا درکودکان دیده می شه. سرماخوردگی بین کودکان به دلیل ضعف ساختار ایمنی و هم اینکه تماس زیاد با کودکان دیگه شایعه و به طور طبیعی هرساله ۴- ۳بار در طول زمستون سرماخوردگی دارن.

بخور، واکسن و آب پرتقال

رعایت بهداشت فردی در وقتی که فرد گرفتار هستش، استراحت به مدت یه هفته، رژیم غذایی مناسب، به کار گیری دستمال هنگام عطسه و سرفه و شست وشوی دستا، اهمیت خاصی داره.

گرمای شوفاژ در منزل، باعث خشک شدن مجاری بینی و سینوسا می شه. پس به مدت ۲ ساعت بخور آب گرم در منزل به درد بخور هستش. رژیم غذایی مناسبی که شامل مواد پروتئینی، لبنیات و ویتامینای مانند ویتامین C باشه، مقاومت بدن کودک رو بالا می بره.

به خصوص در فصل زمستون، روزانه یه لیوان آب پرتقال تازه بسیار به درد بخور و مناسبه. نگفته نمونه تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی واسه کودکان و افراد سن بالا به خصوص آدمایی که بیماریای زمینه ای دارن، پیشنهاد می شه.

به کودکان زیر ۲سال استامینوفن ندین

تجویز استامینوفن و هم اینکه داروهای ضدسرفه در کودکان زیر ۲سال، پیشنهاد نمیشه؛ استراحت و رژیم غذایی، بهترین روشای درمان سرماخوردگی هستن.

سرماخوردگی ممکنه تا ۲هفته طول بکشه. اگه نشونه مریضی بدتر شه یا به مدت طولانی ادامه یابد یا با علایمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه، تب و استخراج سرفه همیشگی و سردرد همراه شه، مراجعه دوباره به دکتر، تصمیم خوب و به جاییه.

تشخیص سرماخوردگی از آنفلوآنزا به خصوص درکودکان، خانمای باردار و افراد سن بالا که مقاومت بدنی کمتری دارن اهمیت زیادی داره، چون که اگه به آنفلوآنزا گرفتار شن، مشکلات خطرناک و جدی تری داره.

رطوبت علیه سرماخوردگی

سرماخوردگی به دلیل انتقال ویروسا از راه ترشحات عفونی عطسه و سرفه یا لمس وسایل آلوده به ویروس مانند کتاب، دستگیر ه و… ایجاد می شه.

هوای سرد، باعث خشک شدن مخاط بینی و شرایط مناسب واسه سرایت ویروسه که مرطوب کردن هوا، راهی واسه مقابله با اون هستش. تا امروز ۲۰۰ نوع ویروس جور واجور سرماخوردگی شناخته شدن و به دلیل جهش ویروس، تا الان واکسنی هم ساخته نشده.

منبع: بیتوته