استاد ژاپنی : ایران سرشار از منابع گیاهان دارویی است | طب ایرانی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

توکیو- استاد مرکز محیط زیست، سلامتی و علوم دانشگاه چیبا ژاپن، گفت: ایران از نظر منابع گیاهان دارویی ، یکی از غنی ترین کشورای جهان بشمار میره.

پروفسور “فومیو ایکه گامی” روز جمعه در در مراسم گشایش دومین جلسه مشترک ایران و ژاپن در مورد زعفران و گیاهان دارویی ایران در سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو ، اضافه کرد: در ایران داروهای گیاهی سنتی از پایه از ترکیب گیاهان اصلی ساخته می شه ، اما در ژاپن” کامپو” که از داروهای گیاهی سنتی ژاپنیه ، از ترکیب چندین داروی گیاهی و عناصر خام و عناصر حیوونی جفت و جور می شه.

ایکه گامی، گفت: براساس اطلاعات کاربردی که از راه مطالعه بسیار خوب و موفق در در مورد گیاهان دارویی ایران مثل زعفران در مشهد، کاشان ، اصفهان و دماوند در ایران انجام شده و هم اینکه اطلاعات ما در مورد گیاهان دارویی کامپو ،می تونیم بسیاری از گیاهان دارویی وحشی مثل آویشن ، رازیانه، شید، نعناع و گل رز ایران رو پیدا کنیم که زمینه تولید گیاهان دارویی در ژاپن ، ایران و هم اینکه جهان رو ممکن می سازه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: براساس این یافتهامون پیشنهاد می کنیم که همزمان از فناوریای کشاورزی واسه تولید داروهای گیاهی ایرونی مثل زعفران استفاده شه.

پروفسور ” آکیکازو آندو” استاد دانشگاه چیبا ژاپن هم در این مراسم با ارائه سندی که نشون دهنده قدمت واردات گیاهان دارویی به این کشوره، گفت: براساس سند موجود در گذشته گیاهان دارویی از راه جاده ابریشم که ایران در بخش دیگه این جاده بود ، وارد این کشور می شد.

آندو اضافه کرد: برخلاف این که هم اینک در قرن ۲۱ میلادی قرار داریم وضعیت بازم به حال خود باقیه و گیاهان دارویی این کشور بازم از راه جاده ابریشم اما به راه های مختلفی به این کشور وارد می شه.

به گفته آندو الان ۸۰ درصد از داروهای گیاهی لازم ژاپن از چین که در راه جاده ابریشم و در همسایگی این کشور قرار داره، وارد این کشور می شه.

ایشون اضافه گرد: با این حال این احتمال هست که در سالهای آینده دولت چین بخواد صادرات گیاهان دارویی تولیدی این کشور به ژاپن رو متوقف کنه و بر این پایه ما باید کشور تامین کننده جدیدی واسه گیاهان دارویی لازم این کشور پیدا کنیم.

پروفسور آندو با بیان اینکه ایران در طرف دیگه جاده ابریشم واقعه و بهترین گیاهان دارویی جهان در این کشور قرار داره، گفت: ما تحقیقاتی رو در مورد گیاهان دارویی در ایران انجام دادیم و مشخص شد که در مورد گیاهان دارویی یکی از کشورای بسیار غنیه.

ایشون گفت: ایران گیاهان دارویی زیادی واسه تحقیقات دارویی مخصوصا واسه استادان ژاپنی و ایرونی داره و بر این پایه مسئولیت ما بررسی گیاهان دارویی ایران و آزمایش اونا و ایجاد سیستمهای به درد بخور از راه همکاریهای مشترکه.

دومین جلسه مشترک ایران و ژاپن در مورد زعفران و گیاهان دارویی ایران با حضور حدود ۱۴۰ نفر از استادان دانشگاه ها و بخشای علمی ژاپن و ایران روز جمعه در محل سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد.

منبع : hidoctor.ir