استاتین می خورم | پس هستم | اطلاعات دارویی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

لوواستاتین، سیم واستاتین، فلوواستاتین یا هر «استاتین» دیگری که دکتر واسه تون تجویز کرده و چاره ای ندارین اونو استفاده کنین، بدونین گوهری در جعبه داروهایتانه که تا حالا قدر و قیمتش رو نمی دونستید.

اگه تا حالا فکر می کردین این داروها، استاتینا، فقط کارشون پایین آوردن چربی خون است و بعضی وقتا با خودتون فکر می کردین «حالا پایین هم نیومد، نیومد، دنیا که زیر و رو نمی شه»، بشینین پای صحبت محققان از سراسر دنیا، ژاپن، استرالیا، انگلستان و آمریکا، که درباره این گوهر نامعلوم، چها که نمی گن!

جمع بندی این تحقیقات اینه: قهرمانی که در لحظات آخر، درست در جاهایی که انتظارش رو ندارین، به کمک شما میاد و دشمن رو، که یه جور بیماریه، نابود می کنه یا دست کم اونو به ضعف میکشونه.

تا قبل از این، تجویز استاتینا محدود به مریضایی می شد که مریضی قلبی اثبات شده داشتن و پزشکان می خواستن با این داروها و با پایین آوردن کلسترول بد خونشون، از برگشت یا پیشرفت اون جلوگیری کنن.

اما تازه ترین تحقیقات، موجب شده محققان مؤسسه قلب انگلستان، در پیشنهادای قبلی خود به متخصصین تجدید نظر کنن و مصرف این داروها رو واسه همه بیماران در خطر که بالای ۴۰ سال دارن، به درد بخور بدونن.

اونا می گن این داروها می تونن خطر حمله های قلبی، سکته قلبی و هم سکته مغزی رو کم کنن و اینطوری اندازه جراحیای قلبی رو، که مشکلات خاص خود رو دارن، کمتر کنن؛ وقتی کلسترول بد خون کم شه، کلسترولی که دوست داره در دیواره رگا رسوب کنه و راه عبور خون رو ببنده، چه انتظار دیگری دارین؟

قهرمون وارد می شه

انجمن فشار خون هم از این دسته داروها و هم پیشنهاد مؤسسه قلب انگلستان استقبال می کنه.

محققان در این انجمن به این نتیجه رسیدن که مصرف استاتینا همراه با داروهای کاهنده فشار خون می تونه خطر حمله قلبی رو در آدمایی که فشار خون بالا دارن، بدون توجه به اندازه کلسترول خونشون، به کمتر از نصف برسونه.

این واسه مریضایی که هم چربی بالا دارن و هم فشار خون بالا، یه فرصت طلاییه: استاتین می خورن تا از خطر هر دو مریضی کم کنن.

استاتین با سرطان هم می جنگد

با خودتون می گین استاتین داروی کاهنده چربی خون است، این چه ربطی به سرطان داره؟ حق با شماس، اما این نتیجه تحقیقات محققان در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکاست: استاتینا از احتمال بروز سرطان پیشرفته پروستات، تا حد زیادی، کم می کنن. اونا با بررسی بیشتر از ۳۵ هزار مرد، به این نتیجه رسیدن گروهی که واسه پایین آوردن چربی خونشون استاتین مصرف می کردن، نصف گروه دیگه به سرطان پیشرفته پروستات گرفتار شدن.

البته تعداد موارد کلی سرطان در بین این دو گروه خیلی فرقی نداشت. فقط تعداد موارد «پیشرفته» در گروهی که این داروها رو مصرف کرده بودن، پایین اومده بود. باحال این که هر چی زمان مصرف دارو در این افراد بیشتر بود، احتمال پیشرفته شدن سرطان هم در اونا کمتر می شد.

استاتین علیه آرتریت روماتوئید

در مریضی التهاب روماتیسمی مفاصل، که اسم علمی تر اون «آرتریت روماتوئید» است، بافت مفصلی، زیادتر از اندازه تولید می شه و همین باعث التهاب، تورم و درد مفاصل می شه. اینجا هم همون استاتینای معروف قصه ما وارد صحنه می شن و التهاب مفاصل رو کم می کنن.

این، حاصل مطالعه محققان ژاپنیه. بررسیاشون نشون داده که استاتینا می تونن موجب مرگ سلولی (آپوپتوز) در سلولای طبیعی و سرطانی شن.

نوع خاصی از استاتینا به نام «فلوواستاتین» می تونه همین نقش رو به طور خاص در سلولای مفصلی افراد گرفتار به آرتریت روماتوئید اجرا کنه. یعنی باعث خودکشی این سلولای مزاحم و دردسرساز می شه.

نکته ای که در این بررسیا مشترکه اینه که این تأثیرهای رنگارنگ رو از استاتینا وقتی می بینیم که در غلظتای بالا از اونا استفاده شه. غلظتایی بسیار بیشتر از اون که معمولا واسه پایین آوردن کلسترول خون تجویز می شه.

هرچند محققان امیدوارن در آزمایشای بعدی، بتونن از غلظتای کم هم از این نوع فایده ها بگیرن.

آزمایشای بیشتری واسه تأیید قوی تر این نظریه و این اثرها لازمه، اما اگه در آخرً استاتینا بتونن از همه این آزمایشا سربلند بیرون آیند، میشه نتیجه گرفت که مصرف استاتینا، یه تیر و دو نشونه. یعنی در مریضایی که آرتریت روماتوئید دارن، باعث می شه هم التهاب مفصل هاشون آروم بگیره و هم احتمال بروز حمله قلبی در اونا کم شه، حالا چه کلسترول خونشون بالا باشه و چه نباشه.

کافیه شیر آب رو باز کنی!

بعضی پزشکان اون قدر درباره فایده های این گروه دارویی هیجان زده (و انگار جوگیر) شدن که به شوخی پیشنهاد کردن واسه بهره بردن همه مردم از فایده های جور واجور استاتینا، این دارو باید به آب لوله کشی شهری اضافه شه!

محققان دانشگاه سیدنی و آکسفورد، تو یه طرح مشترک که تازگیاً در نشریه «لانست» منتشر شده، اعلام کردن آدمایی هم که کلسترول بالا ندارن، می تونن از مصرف این داروها بهره ببرن.

اونا می گن کاهش کلسترول بد یا همون LDL خون تا ۵/۱ میلی مول در لیتر می تونه خطر حمله قلبی رو دست کم تا یه سوم پایین بیاره. در حالی که الان LDL زیر۳ میلی مول رو طبیعی می دونن. طبق این بررسی، هر چی اندازه کاهش کلسترول پس از مصرف استاتین بیشتر باشه، نشون میده که فایده های بیشتری به فرد رسیده.

نتیجه این مطالعه، یه نکته کوچیک، اما مهم رو در خود مخفی داره و اون این که به چه دلیل پیشنهاد می شه واسه پیشگیری از حمله قلبی، علاوه بر به کار گیری داروهای پایین آورنده چربی خون، به رژیم کم چربی هم پای بند باشیم.

اول اینکهً چون استاتین جلوی تولید کلسترول بد رو نمی گیره، بلکه روند تولید اونو متوقف می کنه. پس هرچه کلسترول کمتر وارد بدن شه، به نفع خودمونه. دوم این که هر چی کاهش کلسترول بیشتر باشه، نقش استاتین در پیشگیری از بیماریای قلبی، پررنگ تر می شه.

هنر استاتین بگفتی، عیبش هم بگوی

با این که داروها باید از مراحل زیاد آزمایشا بگذرند تا اجازه پیدا کنن وارد بازار دارویی شن، ولی هیچ دارویی بی آسیب نیس. هیچ آزمایش و مطالعه ای نشون نداده که استاتین باعث بیشتر شدن خطر نوع خاصی از مریضی یا سرطان شه.

فقط در موارد نادری، ممکنه باعث بروز درد و ضعف عضلانی شه که صد البته آسیب ای نیس که بشه اونو در برابر این همه فایده هایی که واسه استاتینا شمردیم، تحمل کرد.

محققان خیال راحت میدن که مصرف این دارو واسه گروه های جور واجور، مثل زنان، سالمندان، بیماران گرفتار به دیابت یا افراد با سابقه سکته مغزی یا قلبی، مؤثره و می تونه به اونا واسه زندگی سالم ترکمک برسونه.

پس آدمایی که این داروها براشون تجویز شده، می تونن با خیال راحت دو برابر، از این که داروی به درد بخور استفاده می کنن، به مصرفشون ادامه. البته با امید به اینکه این نوشته باعث نشه که اونو به دوستان و آشنایانشان هم پیشنهاد کنن!

منبع: دکتر سلام

منبع : hidoctor.ir