استاتین با دوز بالا در بیماران قلبی | باعث تقویت بقا و کاهش خطر مرگ می شود | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: استاتین با دوز بالا در بیماران قلبی، باعث تقویت باقی موندن و کاهش خطر مرگ می شه

: با در نظر گرفتن گزارشات یه مطالعه بزرگ انجام شده، دوزهای بالاتر از داروهای پایین آورنده کلسترول مانند استاتین می تونه باعث افزایش طول عمر در بیماران قلبی شه. این مطالعه در۵۰۹۰۰۰ مریض گرفتار به اشکال جور واجور بیماریای قلبی بررسی شد.

محققان به این نتیجه رسیدن که ۹ درصد باقی موندن عمر این افراد نسبت به افراد مصرف کننده دوز متوسط استاتین بیشتره. این مصرف دوز بالا باید بیشتر از یه سال طول بکشه. برخلاف بعضی تحقیقات قبلی، این مطالعه شامل بزرگسالان و سن بالای ۷۵ سال بود. محققان اعلام کردن: آدمایی که مشکل قلبی و عروقی دارن باید درمان اونا با استاتین با شدت بالا ادامه پیدا کنه.

دوزهای بالا با شدت بالا هم نامیده می شن. اونا اعلام کردن که طبق دستورالعملای صادر شده، باید دوز استاتین با پیشنهادا موافق باشه. مثلا کارشناسان و انجمن قلب آمریکا به طور مشترک پیشنهاد می کنن که یه روش هدف دار براساس خطر و دادن دوز بالای استاتین در حالی واسه کسائی که شریانای تنگ دارن و سن اونا زیر ۷۵ ساله، مناسبه. دلایل موجود امتیازات استاتین رو در آزمایشای بالینی نشون میده.

به چه دلیل دوز بالا گزینه بهتری به نظر می رسه؟

محققان اعلام کردن که بخشی از امتیاز دوز بالا اون هستش که LDL یا کلسترول بد خون رو کم می کنه، هم اینکه باعث پایین آوردن التهاب و پلاک، در نتیجه بهبود سلامت قلب می شه. محققان با ارائه دلایل راضی کننده، نشون دادن که مصرف استاتین با دوز بالا تو یه سال باعث کاهش مرگ و میر شده. اما نکته مورد نظر اینجاس که این یافته ها با احتیاط باید تفسیر شه، چون که از آزمایشایی تصادفی از کارآزماییای بالینی بوده. ولی این اطلاعات جدید باعث خوشحالی بیماران قلبی، مخصوصا ۷۵ سال به بالا بود. پزشکان فهمیدن که استاتین درمانی، بهترین درمان واسه هر بیماره.

در این باره بیشتر بخونین: بررسی عوامل تغذیه ای موثر بر مریضی قلبی

منبع :