استاتین با برخی از داروهای قلبی تداخل دارد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: تحقیقات محققان دانشگاه کارولینای جنوبی نشون میده استاتین به عنوان پرکاربردترین داروی کم کننده کلسترول، با خیلی از دارویای قلبی تداخل داره. راهکارهای این مشکل به وسیله انجمن قلب آمریکا ارائه شده.
به نقل از ایرنا ، استاتین پرکاربردترین داروی کم کننده فشار خون است و براساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریا، از هر چهار فرد ۴۰ سال به بالا، یه نفر از این دارو استفاده می کنه. این دارو معمولا واسه کاهش فشار خون و جلوگیری از تصلب شرایین تجویز می شه. تحقیقات محققان دانشگاه کارولینای جنوبی نشون میده طیف بزرگی از داروهای قلبی با استاتین تداخل دارن، فهرست این داروا عبارتند از :

آکا ایران: -دیگه داروهای کم کننده کسترول مخصوصا ژمفیبروزیل
-داروهای بسته کننده کانال کلسیم که واسه فشار خون به کار می رن، مانند وراپامیل، آمیلودیپین و دیلتیازم
-داروهای جلوگیری از ایجاد لخته خون مانند وارفارین و بریلینتا
-داروهای درمان بی نظمی ضربان قلب مانند آمیودارون، درونیدرونات و دیگوکسین
-داروهای درمان مشکل قلب مانند والزارتان و کورلانور
استاتین، مهمترین داروی کم کننده کلستروله که احتمال دچار شدن به دیابت نوع دو رو ۴۶ درصد زیاد می کنه.کاهش حافظه، آب مروارید و مشکل کلیه، از مهمترین مشکلات جانبی این دارو هستن. بعضی وقتا به دلیل ضعف عضلات، درد قلب هم پس از این دارو گزارش شده.

به گزارش مدیکال اکسپرس،مصرف این دارو به همراه دارویای قلبی معمولا خطرناکه، مثلا مصرف همزمان استاتین و وارفارین می تونه منتهی به خونریزی داخلی شه.

گزارش انجمن قلب آمریکا نشون میده با کم شدن دوز استاتین، میشه اثرات تداخل این دارو رو با خیلی از داروهای گفته شده کم کرد؛ ولی براساس این گزارش، مصرف خیلی از داروها مانند لووستاتین، سیمواستاتین و پراواستاتین با ژمفیبروزیل ممنوعه. در ادامه اومده که در صورت نیاز، هماهنگ ترین دارو واسه مریضایی که نیاز به یه دارو از خونواده فیبرات (مانند ژمفیبروزیل) دارن، fenofibrateه.
یافته های این تحقیقات در نشریه Circulation منتشر شده.

منبع :