استئو آرتریت یا سائیدگی زانو & | سالمندان

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

استئو آرتریت یا سائیدگی زانو

سائیدگی زانو ( استئو آرتریت )

شایع ترین مفصلی که دچار سائیدگی می شه زانوه . درد زانو در میان مردم بسیار شایعه . مخصوصا در بین افراد چاق و سن بالا بیشتر مشاهده می شه .

این مریضی به وجود اومده به وسیله روند فرسودگیه که بطور طبیعی و بالا رفتن سن ایجاد می شه ، البته تقریباً همیشه عواملی وجود دارن که موجب تسریع این روند می شن . شایعترین عامل چاقیه که اثر بد روی زانو داره ولی اینجور اثری رو روی ران و مچ پا نداره .

عوامل مناسب کننده دیگه عبارتند از شکستگیایی که دلیل ناهمواری سطوح مفصلی می شه . مریضی قلبی که باعث آسیب دیدن غضروف مفصلی شه از جمله اونا میشه روماتیسم مفصلی ، عفونتهای مفصلی زانو پارگی منیسکها و چیزای دیگه ای به جز اینا … رو نام برد . تو یه جهت نبودن استخون ران و استخون بزرگ نی که در نزدیک یا دور شدن زانوها از هم دیده می شه .

در این مریضی غضروف مفصلی فرسایش یافته استخون زیر اون سخت شده رشد اون در کنارهای مفصلی دلیل ایجاد خارهای استخوانی می شه که مشخصه بیماریه .

* علائم سائیدگی زانو چیه ؟

معمولاً مریض یه خانوم چاق مسنه که از درد زانو شاکیه . در بیشتر موارد هر دو زانو گرفتار هستن. درد مفصل کم کم زیاد می شه و پس از فعالیت غیرعادی بدتره . حرکات زانو تا حدودی محدود شده و با صدایی مثل خرد شدن همراه هستن . ورم مفصل مگه از فعالیت شدید دیده نمی شه . در نگاه عضله چهار سرران ضعیف شده . در موارد شدید مریضی زانو خم شده و تغییر شکل به شکل دور یا نزدیک شدن زانوها از هم دیگه ایجاد می شه .

* تشخیص

پزشکان معمولاً مریضی رو با انجام یه رادیو گرافی ساده ( به شکل رخ و نیمرخ ) زانو تشخیص میدن . باریک شدن فضای مفصلی که در بیشتر مفاصل بدن نشونه سائیدگیه ، در مورد زانو ، بیشتر تا مراحل پیشرفته مریضی نمیشه دید .

اولین نشونه روشن سائیدگی زانو تیز یا زائده دار شدن کنارهای مفصل مخصوصا دور کشکک و استخون بزرگ نیه . بعداً کاهش فضای مفصلی ایجاد شده و خارهای استخوانی در کنارهای مفصل تشکیل می شن .

* سائیدگی زانو رو چیجوری درمان می کنن :

با وجود اینکه تغییر ساختمانی مفصل غیرقابل برگشته اما معمولاً درمان علامتی درد تخفیف درد مؤثره . مؤثرترین روش فیزیوتراپیه که ورزشای سنگین به خاطر تقویت عضله چهار سر ران انجام میدن . گرما درمانی موضعی رو هم بکار می برن اما از کمتر از ورزش مهمه .

اینم بگیم که استواری زانو بستگی به عضله چهار سرران داره و در صورت قوی بودن این عضله ، حتی با وجود سائیدگی روشن ممکنه هیچ علامتی وجود نداشته باشه .

علاوه بر اینا پزشکان از داروهای مسکن و ضد التهاب هم استفاده می کنن .

در موارد پیشرفته سائیدگی زانو که همراه با درد شدید دائمی و تغییر شکل مفصل مشاهده می شه عمل جراحی پیشنهاد می شه .

.

منبع :