استئاتوهپاتیت غیر الکلی ( NASH ) | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: کبد در قسمت بالا سمت راست شکم قرار داره و محل ذخیره سازی سوخت در بدنه خیلی از مواد غذایی که ما می خوریم به وسیله بدن به یه نوع قند به نام گلوکز شکسته می شه این همون چیزیه که بدن واسه تولید انرژی استفاده می کنه گلوکز نمی تونه در بدن ذخیره شه بلکه باید به گلیکوژن تبدیل شه تا در کبد ذخیره و در وقتی که ما نیاز به انرژی داریم به گلوکز تبدیل شه کبد هم اینکه محل ( ذخیره ویتامینا و آهن، ساخت پروتئینی لازم در بستن خون، کمک به حذف داروها و سموم از بدن، ساخت یه نوع چربی به نام کلسترول لازم بدن، ساخت یه نوع مایع به نام صفرا واسه شکستن چربیای مواد غذایی در روده ) هستش.

 

اختلاف کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیتیس ( NASH )

فرق اصلی وجود التهاب و آسیب به سلولای کبدی در NASHه در هر دو مقدار چربی کبد زیاد شده هر چند در ۳۰ % کسائیکه کبد چرب غیر الکلی دارن ۱۰ درصد گرفتار به NASH هستن تقریباً ۳۰ درصد از افراد دارای مریضی کبد چرب غیر الکلی ( NAFLD ) گرفتار به NASH هستن.

مریضی کبد چرب غیر الکلی الان شایعترین دلیل مریضی طولانی کبدی در آمریکا هستش تجمع چربی در کبد دلیل التهاب کبد می شه که استئاتوهپاتیت غیر الکلی نامیده می شه. ولی خیلی از مردم تجمع چربی در کبد دارن ( کبد چرب غیر الکلی ) ولی هیچ مشکلات و مشکلاتی هم ندارن ولی در بعضی از افراد چربی باعث التهاب کبد می شه و استئاتوهپاتیت غیر الکلی ایجاد می شه NASH می تونه به حالت بدتری مانند زخم کبد تبدیل شه که منتهی به سیروز می شه در سیروز سلولای کبدی به وسیله بافت اسکار جانشین می شه کبد نمی تونه کار کنه و ممکنه به مشکل کبد، سرطان کبد و مرگ در رابطه شه  ولی این مریضی همیشه به حالت بدتر تبدیل نمی شه کارشناسان هنوز دلیل التهاب رو نمی دونن ولی ممکنه بعضی عوامل محیطی باعث بدتر شدن شه عواملی که دلیل کبد چرب و آسیب کبدی می شه عبارت از ( چاقی، دیابت نوع دو، کلسترول بالا، تری گلیسرید بالا و سندرم متابولیک ) هستش. بقیه علل مریضی کبد چرب مانند ( داروها، هپاتیت ویروسی، مریضی کبد اتوایمیون، کاهش وزن سریع و سوءتغذیه) تحقیقات گذشته نشون داده که رشد زیادتر از اندازه باکتری در روده کوچیک و دیگه تغییرات در روده ممکنه با مریضی کبد چرب غیر الکلی همراه باشه. بیشتر آدمایی که کبد چرب دارن سن بالای ۴۰ – ۵۰ سال دارن و یک یا چند مشکل بالا رو هم داشتن.

درجه بندی کبد چرب

یه سیستم درجه بندی تعیین شدت مریضی هست.

Grade 1 فرم ساده کبد چربه که در کارکرد کبد دخالت نداره ولی نیاز به مدیریت مریضی هست.

Grade 2 شرایطی از کبد که نیاز به دخالت پزشکی داره یعنی چربی متوسط و آسیب هست و کاهش وزن کلید اصلی درمانه کلسترول و تری گلیسرید بالا و دیابت کنترل شه.

Grade 3 حالت شدید بیماریه که معمولا ً علائم مریضی هست.

علائم کبد چرب

 در مراحل اولیه کبد چرب ممکنه هیچ نشونه هایی نداشته باشه ولی با پیشرفت مریضی نشونه هایی مانند ( خستگی ( احساس خستگی تموم وقت )، از دست دادن وزن بدون هیچ دلیل، پریشونی و گیجی، مشکل در قضاوت، مشکل در تمرکز، تهوع، کاهش اشتهاء، ضعف عمومی و درد همیشه آزاردهنده در قسمت فوقانی و راست شکم پیدا می شه. نشونه هایی مانند بزرگی کبد، تغییر رنگ پوست تیره، معمولاً روی گردن یا ناحیه زیر بغل ممکنه ایجاد شه. واسه اینکه کبد چرب به نوع شدید تبدبل شه ممکنه سالها طول بکشه. و اگه کبد چرب منتهی به سیروز شه نشونه هایی مانند ( احتباس مایع، خونریزی داخلی، کاهش عضلانی، یرقان ( زردی پوست  و چشما )، مشکل کبد ) ایجاد می شه.

تشخیص کبد چرب

تشخیص کبد چرب با سونوگرافی، سی تی اسکن و اسکن MRIه آزمایشات کبدی ( LFTs ) مانند آلانین آمینوترانسفراز ( ALT ) و آسپاراتات آمینوتراسفراز ( AST ) ممکنه بالا رفته باشه. دکتر ممکنه واسه تشخیص از بیوپسی کبد استفاده کنه بیوپسی از کبد تنها راه واسه تایید تشخیص کبد چربه دکتر با بی حسی موضعی و وارد کردن سوزن از راه پوست به کبد  و برداشتن قطعه کوچیکی از کبد و بعد در زیر میکروسکوپ واسه نشونه های چربی، التهاب و سلولای کبدی آسیب دیده مورد بررسی قرار می کیرد

درمان کبد چرب

هیچ درمانی واسه کبد چرب وجود نداره ولی میشه بدتر شدن آسیبای کبدی رو محدود کرد.

با داشتن یه رژیم غذایی متعادل و افزایش فعالیت بدنی ( نیم ساعت روزانه ) و با محدود کردن رژیمای غذایی غنی از غذاهای تصفیه شده و کربوهیدراتای با هضم سریع مانند ( نون، بلغور، برنج، سیب زمینی، ذرت و کنترل قند در نوشیدنیای ورزشی و آب میوه های شیرین ) وزنتون رو کم کنین و به یه وزن سالم رسید. ولی کاهش وزن بیشتر از ./۵ – ۱ پوند در هفته نباشه از دست دادن سریع وزن با ( رژیم غذایی، دارو یا جراحی ) منتهی به افزایش التهاب و زخم کبد می شه.

از مصرف داروهای غیر لازم مانند ( تاموکسیفن، متوترکسات و … ) دوری کنین چون روند مریضی رو بدتر می کنه.

 آنتی اکسیدان ها و داروای جدیدتر دیابت مانند ( ویتامین E ، سلنیوم، Btaine، Rsiglitazone، pioglitazone ) در درمان مریضی کبد چرب تاثیر داشته. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف ویتامینا و مواد معدنی می تونه واسه سلامتی مشکلاتی بسازه بهترین راه دریافت ویتامینا از راه مواد غذاییه

پیوگلیتازون و رزی گلیتازون داروهایی هستن که در درمان دیابت استفاده می شن چون اونا حساسیت به انسولین رو زیاد می کنن این داروها چربی و آسیبای کبدی رو کاهش میدن پیوگلیتازون ممکنه زخمای  به وجود اومده به وسیله التهاب در NASH رو کم می کنه ولی با مصرف این داروها دو مشکل کاهش وزن و دیگری افزایش حملات قلبی هست. پس مصرف دراز مدت پیشنهاد نمی شه

از آنتی اکسیدانایی مانند ویتامین E در درمان NASH استفاده می شه .

اسیدای چرب امگا ۳ در کاهش چربی کبد موثره و حوادث قلبی عروقی و مرگ ومیر رو کم می کنه پس اسید چرب امگا ۳ ممکنه درمان مناسب واسه بیماران گرفتار به NAFLD و سندرم متابولیک باشه.

هر چند داروهای کاهنده چربی به طور خاص استاتینا و مصرف ezetimibe  واسه درمان چربی خون غیر طبیعی مربوط به سندر متابولیک بکار میره در کبد چرب غیر الکلی هم استفاده می شه.

سطح کلسترول کامل رو کم کنین.

اسید ursodeoxycholic در مریضی کبد چرب غیر الکلی مورد مطالعه قرار گرفته اما به دلیل سمیت در دوزهای بسیار بالا خلاص شده.

دیابت رو کنترل کنین.

به طور منظم ورزش کنین.

از مصرف الکل دوری کنین.

در خوردن دارو با دکتر یا داروساز مشورت کنین ممکنه دارو دلیل آسیب کبد شه.

در سیروز شدید کبد پیوند کبد لازمه.

تغذیه در کبد چرب

در کسائیکه روزانه دو فنجون یا بیشتر قهوه مصرف کردن زخم یا فیبروز کمتر دیده شده پس پیشنهاد به مصرف مقدار متوسط  قهوه می شه.

کمبود ویتامین D  با مریضی کبد چرب غیر الکلی همراه س.

مقاله رژیم غذایی کبد چرب رو در سایت بخونین.

پیش اگهی کبد چرب

عواقب به وجود اومده به وسیله چربی در کبد تا حد زیادی بستگی به وجود یا نبود وجود التهاب در کبده مثلا چربی به تنهایی هست یا NASH هست چون NASH می تونه از راه تشکیل اسکار به سیروز کبد تبدیل شه و مشکلات سیروز ممکنه اول تبدیل به خونریزی دستگاه گوارش، مشکل کبد و سرطان کبد  شه.

از هر ۱۰۰ نفر دارای کبد چرب غیر الکلی تعداد ۲ نفر در طول ۱۵ – ۲۰ سال به سیروز کبد تبدیل می شه

از هر ۱۰۰ نفر دارای استئاتوهپاتیتیس ( NASH ) تعداد ۱۲ نفر در طول ۸ سال به سیروز کبد گرفتار می شن

مطالب در رابطه

رژیم غذایی کبد چرب

تغذیه در چربی خون بالا

تغذیه در دیابت

دیابت و رژیم غذایی

رژیم لاغری، رژیم غذایی لاغری

رژیم لاغری

منبع :