اسب سواری هم مشکلاتی برای سلامتی دارد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

اسب سواری هم مشکلاتی واسه سلامتی داره

در کودکانی که از درماتیت آتوپیک رنج می برن یا آدمایی که پوست حساسی دارن، تماس پوست با پوست اسب که روی اون عوامل همزیست با حیوان یا مایتا (حشرات ریز) سکونت دارن، می تونه باعث شدید شدن مریضی و ایجاد خارش زیاد شه.

 

این اسبا معمولا بر خلاف اسبای حرفه ای، شناسنامه ندارن و بیشتر واسه دهات نشینان بومی منطقه هستن و سلامت اونا از طرف بخش خاصی تایید نشده، در حالی که معمولا افراد برهنه که به قصد آب تنی و شنا در کنار ساحل هستن و به خصوص کودکان خردسال، مشتری سواری با اونا هستن.

 

پس در این مطلب به بیماریای مشترک آدم و اسب می پردازم.

 

مشکلات حاصل از این اسب سواری ساحلی به دو دسته کلی حساسیتای پوستی و بیماریای عفونی تقسیم می شن.

 

در کودکانی که از درماتیت آتوپیک رنج می برن یا آدمایی که پوست حساسی دارن، تماس پوست با پوست اسب که روی اون عوامل همزیست با حیوان یا مایتا (حشرات ریز) سکونت دارن، می تونه باعث شدید شدن مریضی و ایجاد خارش زیاد شه.

 

قسمت دوم مشکلات احتمالی مربوط به بیماریای عفونی مشترک بین آدم و اسبه.

 

مهم ترین این بیماریا به وجود اومده به وسیله قارچایی هستن که بین آدم و حیوان مشترکند و باعث کچلیای پوست و مو در آدم می شن.

اگه اسب آلوده باشه، از راه زخما یا خراشای پوستی یا از راه استفاده مشترک از وسایلی مثل زین، این بیماریا قابل سرایت به انسانه

در رتبه بعدی جرب اسبی یا گال اسبیه و بعد از اون بقیه بیماریای نادرتر :

 

۱- مشمشه : عامل این مریضی یه باکتری به نام «سودومونا مالئی» است. اگه اسبی به مریضی مشمشه گرفتار شه، باکتری عامل مریضی رو از راه ترشحات خود به خارج دفع می کنه و می تونه آدم رو گرفتار کنه. میکروب مشمشه از راه خراشا و زخمای پوستی وارد بدن می شه.

 

۲- کزاز: باکتری عامل کزاز از راه خراش و زخمای جلدی وارد بدن می شه و در بافتای زخمی رشد و تولید سم و مریضی می کنه. البته حالا خوبیش اینه الان تموم نوزادان در اول تولد در مقابل این مریضی واکسینه و محفوظ می شن.

 

۳- مشکی زخم (شاربن): آدم در اثر تماس با اسب آلوده از راه خراشای جلدی و مخاطی ممکنه دچار مریضی مشکی زخم شه.

 

۴- بیماریای دیگه: از دیگر بیماریای مشترک آدم و اسب که کمتر دیده می شن، میشه از سل پوستی، لپتوسپیروز، آبله اسبی و لنفانژیت واگیر یا مشمشه کاذب که از بیماریای طولانی اسبه و به وسیله یکی از شکلای جور واجور قارچا ایجاد می شه، نام برد.

 

اگه اسب آلوده باشه، از راه زخما یا خراشای پوستی یا از راه استفاده مشترک از وسایلی مثل زین، این بیماریا قابل سرایت به انسانه.

 

تموم کسائی که به اسب سواری در کنار ساحل تمایل دارن، باید دست کم به ظاهر اسبی که کرایه می کنن، توجه داشته باشن که زخم، ترشح یا لکه های ریزش مو روی بدنش نباشه.

 

علاوه بر این، هیچوقت نباید با مایو و لباس شنا سوار اسب شد، بلکه باید با پوشش کامل اسب سواری کرد و تا امکان داره در اولین فرصت دوش گرفت و بدن خود رو با آب و صابون شست.

 

ضرر اسب سواری واسه خانوما

اسب سواری واسه خانوما معمولا مشکلی ایجاد نمی کنه، تنها ممکنه بین انجام این فعالیتا مو وارد پوست شده و آبسه ای دردناک بسازه.

 

این مریضی «Jeep Disease» (یا مریضی جیپ سواران) اسمشه، چون بیشتر کسائی که جیپ سواری می کنن به اون دچار می شن. درمان اونم معمولا با جراحانه.

 

جدا از این مریضی، قرار گرفتن دراز مدت روی اسب می تونه به دلیل بسته بودن فضا، عفونتا رو شدید شدن کنه، اما اگه سواری کوتاه و مثلا یک تا دو ساعت باشه، مشکلی پیش نمیاد.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

هفته نامه سلامت- دکتر ابوالفتح محرابیان، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه ارتش

مجله زندگی ایده آل

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت