اسباب بازی های الکترونیکی تاثیر منفی بر رشد مهارت های کلامی کودک دارد & | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: اسباب بازیای الکترونیکی تاثیر منفی بر رشد مهارتای کلامی کودک داره

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان دانشگاه آریزونا شمالی در تحقیقات گذشته خود به این نتیجه رسیدن کودکانی که بیشتر با اسباب بازیای الکترونیکی بازی می کنن در مقایسه با کودکانی که بیشتر با کتاب و اسباب بازیای قدیمی مثل پازلای چوبی یا بلوکای پلاستیکی سر و کار دارن، کمتر از زبون خود استفاده می کنن.

در این مطالعه، محققان آزمایشی کنترل شده شامل گروه های دوتایی والد-نوزاد با رده سنی ۱۰ تا ۱۶ ماه رو تحت نظر گرفتن. البته محققان مشاهده مستقیم بر بازی کودکان نداشتن، بلکه اونا رو از راه دور در منازل شون تحت نظر قرار دادن.

به شرکت کنندگان سه دسته اسباب بازی داده شد: اسباب بازیای الکترونیکی مثل لپ تاپای بچه گانه، مزرعه سخنگو و موبایل بچه گانه؛ اسباب بازیای قدیمی مثل پازلای چوبی، جورچین و بلوکای پلاستیکی همراه با تصویر؛ و پنج کتاب همراه با شکلا و موضوعات باحال و رنگی.

«اونا سوسا»، یکی از محققان این مطالعه، در این باره میگه: «کودکان در بین بازی با اسباب بازیای الکترونیکی، کمتر از کلمات مخصوص بزرگسالان استفاده می کردن، کمتر با دور و بریا شون صحبت می کردن، کمتر به صحبت والدین شون عکس العمل نشون می دادن و کمتر کلمات نوین از خود تولید می کردن.»

به گفته این محقق، اسباب بازیای الکترونیکی تاثیر منفی بر رشد مهارتای کلامی کودک داره و والدین باید در خرید اسباب بازی دقت کافی دارا باشن.

.

منبع :