اسامی فرآورده های خطرناک برای سلامت انسان | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

بدون تعارف اگه بخوایم صحبت کنیم، هر انسانی در این عصر میدونه و چه غذایی خوبه و چه غذایی بد؛ ولی یه قانون نانوشته هست که میگه: هر چی مضرتر، خوشمزه تر؛ در واقع ما نمی تونیم از مزه اونا گذشت کنیم و از خوردن غذاهایی مانند گوشت گاو و شیر پرچرب و … دست بکشیم. در همین زمینه؛ سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد بعضی مواد خوراکی و افزودنی واسه بدن خطرناک بوده و منتهی به مریضی می شن. در ادامه لیستی از اسامی این مواد غذایی رو در اختیارتون قرار می دیم. با ما همراه باشین.

آخرین یافته غذایی بدست اومده از طرف سازمان غذا و دارو (FDA) اینه که مصرف نون، شیرینی و کلوچه و خمیرهای پیتزا جفت و جور شده با خمیر خام می تونه موجب مریضی شه.

FDA با منتشر کردن پیامی واسه عموم اعلام کرده بود که حتی گسترش گذشته E. coli به وجود اومده به وسیله آرد آلوده بوده.

فهرست مواد خوراکی و غذاهایی که به باور FDA می تونن خطرناک بوده و منتهی به مریضی شن در ادامه ارائه می شه.

– مصرف گوشتا، کبابا، سس گوشت و سس وانیل می تونه موجب تولید ماده سمی B. cereus شه. علائم این مسمومیت شامل گرفتگی عضلات شکم، اسهال و حالت تهوع است.

– مرغ خام و به حدکافی پخته نشده و شیر غیرپاستوریزه می تونه منتهی به مسمومیت Campylobacteriosis شه. علائم این مسمومیت شامل اسهال، گرفتگی عضلات، تب، و استفراغه. بعضی وقتا اسهال ممکنه خونی باشه.

– مواد خوراکی ای که خوب کنسرو نشده باشن، مخصوصا سبزیجات خونگی کنسروشده و سیب زمینیای پخته شده در کاغذ آلومنیومی موجب بروز مریضی بوتولیسم می شه. علائم این مسمومیت شامل استفراغ، اسهال، تاری دید، دو بینی، مشکل در بلع و ضغف عضلاته. این مسمومیت می تونه مرگبار باشه اگه منتهی به مشکل تنفسی شه.

– شکلای جور واجور جورواجور میوه ها و سبزیجات وارداتی می تونن موجب بروز مسمومیت Cyclosporiasis شه. علائم این مریضی شامل اسهال، از بین رفتن اشتها، کاهش قابل توجه وزن، گرفتگی عضلات شکم، حالت تهوع، استفراغ و خستگیه.

گوشت گوساله کمتر از حد کافی پخته شده (مخصوصا همبرگر)، آبمیوه و شیر پاستوریزه نشده، میوه ها وسبزیجات خام (مثل جوانه ها) موجب بروز عفونت Hemorrhagic colitisor E. coli O۱۵۷:H۷ می شه که علائم اون شامل اسهال، دل درد و استفراغه. این مریضی بیشتر در کودکان ۴ سال یا کمتر شایعه و می تونه منتهی به مشکل کلیه شه.

– صدفای آبای آلوده هم می تونن منتهی به هپاتیت شن. هم اینکه می تونن موجب بروز اسهال و استفراغ ویروسی، اسهال زمستونی، اسهال و استفراغ زیاد غیرباکتریایی، مسومیت غذایی و عفونت غذایی شن.

مصرف شیر پاستوریزه نشده، پنیرهای نرم جفت و جور شده از شیر پاستوریزه نشده و گوشتای آماده خوردن در فروشگاه ها ممکنه موجب بروز Listeriosis شن که همراه با نشونه هایی مثل تب، درد عضلات و حالت تهوع یا اسهاله. در افراد سن بالا می تونه منتهی به مننژیت شه.

منبع :