اساسی ترین نکات درارتباط با بند آوردن خون دماغ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

خون دماغ، می تونه خطرناک باشه. اگه  مقدار زیادی خون بره ، ممکنه غش کنین. پس، هر زمان که دچار خونریزی بینی هستین باید اونو متوقف کنین  خونریزی بینی  به دلیل فشار به  رگای خونی در داخل بینی ایجاد میشه. کودکان بین دو تا ده سال  معمولا   دچار خونریزی بینی  می شن  چون  رگای  بینی ضعیف تر دارن. خون دماغ معمولا  به دلیل خشکی، غشاء موکوس خشن، ضربه به بینی و یا  یه مریضی خاص ایجاد میشه .

بیشتر خون ریزیای بینی بی خطر هستن و هیچ علتی واسه نگرانی وجود نداره. خونریزی از بینی معمولا وقتی اتفاق می افته که غشای بینی خشک و تحریک شده و عروق خونی کوچیکی درون بینی بر اثر فشار پاره می شن. صدماتی هم که به صورت وارد می شن هم ممکنه دلیل خونریزی بینی شن. تکنیکای ساده کمکای اولیه می تونن به طور طبیعی به شما واسه متوقف کردن خونریزی بینی کمک کنن.

 

۱-جلوگیری از خونریزی

به محض اینکه متوجه خونریزی از بینی تون شدید در حالت نشسته یا وایس تاده قرار بگیرین و هیچوقت دراز نکشید. وزن خود رو به جلو مایل کنین و سوراخای بینی خود رو با هم بگیرین (مثل وقتی که نیشگون می گیرین). این کار هم جلوی خونریزی از مویرگای پاره شده رو میگیره و هم اجازه نمی ده خون از گلوتون پایین بره. حدود ۱۰ دقیقه به همین صورت روی بینی فشار بیارین. در برابر این وسوسه که مرتب دست تون رو وردارین تا ببینین خونریزی بند اومده یا نه مقاومت کنین. بعد از ۱۰ دقیقه س تون رو وردارین تا ببینین خونریزی تموم شده یا نه. اگه هنوز خون دماغ تون بند نیامده بود ۵ دقیقه دیگه سوراخای بینی رو بگیرین.

۲-جلوگیری از خونریزی دوباره

درست بعد از خون دماغ شدن از فین کردن دوری کنین چون باعث می شه عروق خونی دوباره پاره شن. تا ۲۴ ساعت پس از خون دماغ شدن فین نکنین و انگشت خود رو داخل بینی نکنین. سرتون رو بالاتر از سطح قلب نگه دارین و از خم شدن، زور زدن و یا دولا شدن واسه چند ساعت دوری کنین. این کار فشار خون در عروق بینی رو کاهش داده و شانس بیشتری واسه درمان به اونا میده.

۳-پیشگیری از خون دماغ شدن

همیشه به آرومی فین کنین و به بافت نرم بینی فشار زیادتر از اندازه وارد نکنین؛ چون موجب تحریک مخاط بینی میشین. اگه امکان داره مخصوصا در فصول سرد از یه دستگاه بخور در خونه استفاده کنین تا مخاط بینی خود رو مرطوب نگه دارین. گزینه های دیگه واسه مرطوب نگه داشتن غشاء بینی به کار گیری قطره های استریل و وازلینه. از انگشت کردن در بینی هم دوری کنین چون ممکنه با ناخنای خود به غشاء بینی آسیب بزنین.

۴-علائم اخطار دهنده

خون دماغی که بیشتر از ۲۰ دقیقه زمان میبره نشونه یه مشکل جدیه و باید بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کنین.

اگه خونریزی بینی شما در اثر آسیب ایست که به سرتون وارد شده باید با مراجعه به دکتر از نبود ضربه مغزی یا شکستگی در سرتون مطمئن شین.

اگه تجربه خونریزیای تکراری از بینی دارین با دکتر مشورت کنین. شاید داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین به رفع مشکل شما کمک کنن.

منبع : hidoctor.ir