samandehi.ir ثبت شده در ستاد ساماندهی
خانه » برترین خبرهای روز » ساخت یخچالی که با امواج صوتی کار می کند

اطلاعیه سایت

ساخت یخچالی که با امواج صوتی کار می کند

ساخت یخچالی که با امواج صوتی کار می کند

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

جدیدترین و پربیننده ترین اخبار امروز

خبر جدید امروز

اخبار مهم و جدید و پربازدید امروز


وب سایت کلیک: تیمی از دانشمندان ژاپنی یخچالی طراحی کرده اند که قادر است با انرژی حاصل از امواج صوتی کار کند.

 

 ساخت یخچالی که با امواج صوتی کار می کند

با وجود این که فناوری مورد استفاده برای ساخت این یخچال جدید نیست، اما موتور ترموآکوستیک یخچال در مقایسه با نمونه های قبلی دو مزیت مهم دارد. این موتور بهبود یافته در دمای پایین تری کار می کند و در مقایسه با نمونه های قبلی کوچکتر است. همچنین قابلیت سازگاری بالاتری هم دارد.

 ساخت یخچالی که با امواج صوتی کار می کند

موتورهای ترموآکوستیک با استفاده از امواج صوتی حاصل از نوسانات گازی، هم گرما تولید می کنند و هم آن را منتقل می کنند، همچنین قابلیت تبدیل گرما به توان را دارند.

در این فناوری از قطعات متحرک استفاده نمی شود. به همین علت نگهداری آن ساده تر است و هزینه کمتر و کارآیی بالاتری دارد. با وجود این، از آنجاکه اغلب موتورهای ترموآکوستیک در دمای ۴۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد کار می کنند، این فناوری قابلیت سازگاری پایینی دارد.

موتور جدید ژاپنی ها در دمای پایین تر از ۳۰۰ درجه کار می کند. این موتور در دمای ۲۷۰ درجه سانتیگراد توانست یخچال را تا منفی ۱۰۷٫۴ درجه سرد کند. همچنین این موتور قادر است در دمای ۸۵ درجه سانتیگراد یعنی دمایی کمتر از نقطه جوش آب، نوسانات گازی ایجاد کند.

یکی از منابع بالقوه تامین دمای مورد نیاز این نوع یخچال ها، گازهای ضایعاتی حاصل از فعالیت های صنعتی است و از آنجاکه بیش از ۸۵ درصد گازهای ضایعاتی صنایع دمایی کمتر از ۳۰۰ درجه سانتیگراد دارند، این موتور می تواند کاربردهای بالقوه زیادی در صنایع مختلف داشته باشد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Applied Physics منتشر شده است.

در صورت نارضایتی صاحب اثر مطلب حدف خواهد شد.


بهترین مطالب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : مهدی جباری (نکا)