حمام سلطان امیر احمد در کاشان
سایتی متفاوت با همه ی سایت های ایرانی | بروزترین مطالب روز دنیا
خانه » برترین پست ها » حمام سلطان امیر احمد در کاشان

اطلاعیه سایت

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

به نقل از دانلود جدید 96 برترین وب سایت سرگرمی تفریحی ایرانی :


برترین ها: حمام سلطان امیر احمد در کاشان یک حمام عمومی متعلق به قرن شانزدهم میلادی است که در زمان حکومت صفویه ساخته شده است. مشخصه های این حمام، سقف طاقی، موزاییک کاری ها و نقاشی های نفیس است.

این ساختمان باشکوه یکی از زیباترین و بهترین حمام های تاریخی حفظ شده در ایران امروز است و توسط سازمان میراث فرهنگی ایران به عنوان یک میراث ملی در سال 1956 ثبت شده است. این مسجد به نام امامزاده سلطان امیر احمد که مقبره اش در این نزدیکی است این نام را گرفته است.

این حمام به شکل یک هشت ضلعی بزرگ با یک حوض هشت ضلعی بزرگ در وسط آن است که توسط هشت ستون که منطقه نشستن بیرونی را احاطه می کند جدا شده است. از زمان های قدیم حمام ها نقش مهمی در زندگی اجتماعی ایرانیان بازی می کرده اند. حمام ها نه تنها برای نظافت و آرامش بلکه برای دورهم جمع شدن، ملاقات ها، شایعه پراکنی و اعمال مذهبی کاربرد داشتند.

 

منطقه شستشوی اصلی یا گرمابه حمام سلطان امیر احمد شامل چندین حمام خصوصی آب داغ می شود. گرمابه توسط یک کریدور که چندین چرخش دارد (برای حداقل کردن تبادل حرارتی و رطوبتی بین دو ناحیه) به سربینه متصل می شود. داخل حمام، به خصوص سربینه با کاشی کاری های فیروزه ای و طلایی، گچ کاری، آجرکاری و هم چنین نقاشی های تزئینی آراسته شده است. سقف حمام از چندین گنبد ساخته شده که شامل یک شیشه محدب برای تامین روشنایی حمام می شود در حالیکه که آن را از بیرون پنهان می کند.

پدیده حمام در ایران از دوران پیش از اسلام وجود داشته است. پس از روی آوردن جمعیت ایران به اسلام، تطهیر و پاکی از طریق شستشوی بدن به یکی از الزامات زندگی مذهبی تبدیل شد و بنابراین حمام بخش جدایی ناپذیر زندگی شد. زمانی هزاران حمام در سراسر کشور وجود داشت. اما اکنون به دلیل وجود حمام های خصوصی در خانه ها، محبوبیت حمام های عمومی کاهش یافته و حمام های عمومی بسیار کمی وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

 

حمام سلطان امیر احمد در کاشان 

 برگرفته از سایت

√ در صورت نارضایتی صاحب اثر مطلب حذف خواهد شد √


بهترین مطالب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : مهدی جباری (نکا)