پایان نامه کارشناسی ارشد:تاثیر نسبت تغییر ریاست هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی

92
آگوست 10, 2016 0 Comment

 پایان نامه مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

تئوری ­هزینه ­معاملات در برابر تئوری ­نمایندگی

ویلیامسون (1996) با مقایسه این دو تئوری به این نتیجه می­رسد که یکی از تفاوت­های اصلی بین آن­ها بهره گیری از یک آرایه­بندی متفاوت برای یک موضوع می باشد (یعنی بهره گیری از واژگان متفاوت برای توصیف مسایل و معضلات یکسان) برای مثال:

الف- تئوری هزینه­ معاملات فرض می­کند که افراد اغلب فرصت ­طلب هستند در صورتی که تئوری ­نمایندگی خطر اخلاقی و هزینه­های نمایندگی را مورد بحث قرار می دهد.

ب- تئوری نمایندگی فرض می­کند مدیران به دنبال عایدی­های متفرقه هستند، در صورتی که در تئوری هزینه معاملات، مدیران معاملات خود را بصورت فرصت ­طلبانه ترتیب می دهند.

ج- تفاوت دیگر این می باشد که واحد مطالعه و تحلیل در تئوری نمایندگی، کارگزار فردی می باشد، در صورتی که در تئوری هزینه معاملات واحد مطالعه و تحلیل، معامله می باشد. با این همه، هر دو تئوری به یک مشکل می­پردازند: چگونه مدیر را متقاعد کنیم تا منافع سهامداران و افزایش سود شرکت/سهامدار را به جای منافع شخصی خود دنبال کند.این دو تئوری لنزهای  متفاوتی هستند که می توانند از طریق آن­ها معضلات یکسان را نظاره، مطالعه و تحلیل نمود. اکنون لنز سومی را معرفی می کنیم، لنز تئوری ذینفعان.

 

تئوری ذینفعان

تئوری ذینفان یکی از تئوری­ های نسبتا جدید در عرصه مدیریت می باشد که فلسفه وجودی آن در مسئولیت ­پذیری شرکت نهفته می باشد. بر این اساس، دیدگاه این تئوری جامع­تر و گسترده­تر از تئوی نمایندگی می باشد و از هیأت مدیره انتظار می رود از منافع کلیه ذینفعان (شامل:منافع گروه­های اجتماعی و  محیطی مانند: گروه های سیاسی، سرمایه­گذاران، مشتریان ، فراهم­ آورندگان، سازمان ها­ی دولتی…) محافظت کند(فریمن[1]، 1984).

لینکویس[2](­1984) یکی از حامیان این تئوری می باشد که، ذینفع را این گونه تعریف می کند “ذینفع، افراد یا سازمان هایی هستند که به نوعی از فعالیت ­ها­ی سازمان متاثر می­شوند و می­تواند، تقویت­ کننده یا مانع موفقیت سازمان شوند. ذینفعان ممکن می باشد برنده یا بازنده باشند و نیز می­توانند بخش از تصمیم ­گیرندگان، کاربران، مصرف­ کنندگان و فعالان فعالیت­های سازمان باشند”.

این تئوری مشخص می کند که خیلی از گروه­ها مانند گروه­های سیاسی، سرمایه­گذاران، مشتریان، فراهم­آورندگان، سازمان های دولتی و مرتبط با شرکت ارتباط دارند و تحت تاثیر تصمیم­گیری­ های شرکت قرار می گیرند.

دولت به عنوان یک ذی نفع از مزایای اطلاعات شفاف ناشی از سیستم حاکمیت شرکتی برخوردار می گردد. در چنین شرایطی، سیستم حاکمیت شرکتی مطلوب از منظر دولت به رویکردی اطلاق می گردد که حقوق دولت نیز به عنوان یکی از گروههای ذینفع رعایت گردیده و سهم وی از سود شرکت به صورت دقیق و روشن مشخص گردد.  لازمه این امر آن می باشد که سهامداران نهادی نظارت کافی بر عملکرد شرکت داشته و فعالیت گرا باشند و هیأت مدیره شرکت ها نیز در نظر داشتن حقوق تمامی ذینفعان را در اولویت و دستورکار خود قرار دهند. در این بین، مالیات به عنوان بارزترین حقوق دولت از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد و چنانچه موارد فوق رعایت نگردد، باعث به وجود آمدن اختلاف سود ابرازی شرکت ها با سود تعیین شده مشمول مالیات از طرف مقامات مالیاتی خواهد گردید.

[1] Freeman

[2]  Linkewise

سوالات یا اهداف این پایان نامه :  

هدف کلی پژوهش، تبیین تاثیر ساختار هیأت مدیره شرکت ها بر سیاست های متهورانه مالیاتی می باشد.

اهداف فرعی :

تبیین تاثیر نسبت اعضای موظف هیأت مدیره  بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تبیین تاثیر نسبت تغییر ریاست هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر تأثیر دوگانه مدیرعامل بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد