پایان نامه مدیریت:ارائه نسبت اعضای موظف هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی

92
آگوست 10, 2016 0 Comment

 پایان نامه مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

چارچوب نظری حاکمیت ­شرکتی

چارچوب های نظری متفاوتی برای تبیین و تحلیل حاکمیت شرکتی مطرح شده می باشد. هر یک از آن ها با بهره گیری از واژگان مختلف و به صورتی متفاوت به موضوع حاکمیت شرکتی پرداخته اند که ناشی از زمینه علمی خاصی می باشد که به موضوع حاکمیت شرکتی می نگرد. به عنوان مثال، تئوری نمایندگی[1] ناشی از دیدگاه مالی و اقتصادی می باشد در صورتی­که هزینه معاملات[2] ناشی از یک دیدگاه اقتصادی، حقوقی و سازمانی و تئوری ذینفعان[3] ناشی از دیدگاه اجتماعی در ارتباط با حاکمیت شرکتی می باشد. گرچه تفاوت­های چشمگیری بین چارچوب­های نظری مختلف هست(زیرا هر یک موضوع را از دیدگاه متفاوتی در نظر می گیرند)، اما دارای وجوه مشترک مشخصی هستند. در ادامه به چند تئوری مطرح شده تصریح می گردد.

 

تئوری نمایندگی

در دیدگاه تئوری نمایندگی فرض بر این می باشد که مدیران بر اساس منافع شخصی خود اقدام می­نمایند و منافع سهامداران در اولویت امور قرار نمی­گیرد. بر اساس این تئوری، نظام حاکمیت شرکتی از سازوکار­های عقد قرارداد بهره گیری می نمایند تا رفتارهای منفعت طلبانه­ی مدیران را تحت کنترل قرار دهد. آن چیز که که بیشتر در این تئوری مورد توجه قرار می گیرد، موضوع استقلال نظارت­کنندگان (معمولا اعضای غیرموظف هیأت مدیره) از مدیریت و داشتن تخصص و تجربه لازم در زمینه نظارت و کنترل می باشد. این دیدگاه بر اساس این عقیده استوار می باشد که در شرکت بین مالکیت و مدیریت نوعی جدایی هست واین منجر به هزینه­هایی می گردد که مربوط به حل اختلاف بین مالک و مدیران می باشد (برل و مینز[4]، 1932؛ جانسون میلکن[5]، 1976؛ایسنهارت[6]، 1989 ).

[1] Agancy theory

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[2] Transaco n cost  theory

[3] Stakeholders cost  theory

[4] Berle & Means

[5] Jansen & Meckling

[6] Eisenhardt

سوالات یا اهداف این پایان نامه :  

هدف کلی پژوهش، تبیین تاثیر ساختار هیأت مدیره شرکت ها بر سیاست های متهورانه مالیاتی می باشد.

اهداف فرعی :

تبیین تاثیر نسبت اعضای موظف هیأت مدیره  بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر نسبت تغییر ریاست هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر تأثیر دوگانه مدیرعامل بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد