تحقیق پایان نامه ارشد:سنجش نقش دوگانه مدیرعامل بر سیاست های متهورانه مالیاتی

92
آگوست 10, 2016 0 Comment

 پایان نامه مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

هیأت مدیره و مسئولیت­آن

هیأت مدیره نسبت به صحت و منصفانه بودن حساب­های مالی مسئولیت دارد با این حال، غالبا دادگاه­ها از تعیین وظایف سنگین هیأت مدیره شانه خالی می نمایند. طی سال های اخیر، مواردی نظاره شده می باشد که دادگاه­ها کوشش کرده­اند بکارگیری استانداردهای بیشتری را جهت هیأت مدیره پیشنهاد­کنند. براساس قانون شرکت ها (1985) اعضای هیأت مدیره به عنوان تضمین کننده­ صحت و منصفانه بودن صورتهای­مالی شناخته شده­اند. اما دادگاه­ها و مراجع قضایی با تفسیری که از قانون داشتند، حوزه وظایف هیأت مدیره را محدود به وظایف عادی و بر اساس مهارت­های آن ها تعیین نمودند. بدین­ترتیب، هیأت مدیره­ای که صورت­های­مالی را به کمک حسابداران رسمی تهیه می­نمایند، می­تواند از مسئولیت در قبال صحت و منصفانه بودن صورت­ها­ی ­مالی شانه خالی­کند.

هیأت مدیره علاوه ­بر تعهدات خود نسبت به مدیریت مناسب شرکت و حرکت در جهت منافع سهامداران، مسئولیت­ های دیگری از قبیل حفاظت از دارائی ها، جلوگیری از وقوع تقلب و کشف تقلب­های انجام­شده و سایر اعمال­غیرقانونی را بر­عهده دارد.

روش­ها و رویه­های حسابداری و سایر کنترل­های ­مالی در­­ صورتی که توسط حسابرسان داخلی و نیز کمیته حسابرسی به گونه منظم مطالعه شوند، می توانند موثرتر باشند. هیأت مدیره بایستی به مقصود دستیابی به اطلاعات و صورت های­مالی صحیح و منصفانه، به گونه مستمر سیاستها و روش­های حسابداری مناسب را بر­اساس استاندارهای موجود بکار­برده و در مواقعی که نیاز به برآورد باشد، برآوردهای انجام­شده به گونه منطقی و محتاطانه صورت پذیرد.

افزایش حقوق هیأت مدیره، پاداش و حق اختیار خرید سهامی که به آن ها تعلق می گیرد، دیدگاهی را تداعی می کند که مدیران بیشتر به دنبال کسب منافع خود هستند و از منافع سهامداران شرکت غافل­اند. این امر تا جایی پیشرفت که در بسیاری از موارد حتی با وجود پدیدار ­شدن علایم ورشکستگی مالی، حقوق تعلق گرفته به هیأت مدیره کاهش نمی یابد.

شرکت ها از طریق تصمیم­های اتخاذ شده از سوی هیأت مدیره خود، اقدام به تنظیم سیاستها و اهداف خود می­نمایند. اهداف مذکور از سوی مدیران ارشد به مدیران اجرایی شرکت ابلاغ می گردد تا سیاست های اتخاذ شده اجرا گردند. فرض بر آن می باشد که هیأت مدیره با تطابق نتایج واقعی عملیات با اهداف تعیین­شده، هر چه سریع­تر معضلات ایجاد­شده را شناسایی و پس از یافتن علت های انحراف از اهداف تعیین­شده، اقدام به اصلاح معضلات نماید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از سوی دیگر، حسابرسان ملزم هستند تا مهارت­های حرفه­ای خود را بصورت بی­طرفانه به­کاربرند و درعین­حال، ویژگی استقلال و دیدگاه انتقادی خود را حفظ نمایند. در این بین، هیأت مدیره بایستی کوشش نماید تا ارتباط بین حسابرسان و مدیریت با سهولت بیشتری پیش رود. این طریقه بایستی به­گونه­ای باشد که مدیران نسبت به مسئولیت­های خود واقف بوده و ضمن رعایت کنترل­های داخل واحد تجاری، به سوی تداوم فعالیت گام بردارند و توضیحات لازم جهت حسابرسان ارائه گردد.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :  

هدف کلی پژوهش، تبیین تاثیر ساختار هیأت مدیره شرکت ها بر سیاست های متهورانه مالیاتی می باشد.

اهداف فرعی :

تبیین تاثیر نسبت اعضای موظف هیأت مدیره  بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر نسبت تغییر ریاست هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر تأثیر دوگانه مدیرعامل بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد