دانلود پایان نامه تعیین نسبت اعضای موظف هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی

92
آگوست 10, 2016 0 Comment

 پایان نامه مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

هیأت مدیره و تئوری نمایندگی

ظهور شرکت های سهامی در جهان صنعتی در قرن 18 میلادی بی شک یکی از بزرگترین تحولات اقتصادی و شاید مهمترین عامل پیشرفت صنعتی بشمار می آید. از نتایج این پدیده جدایی مالکیت می باشد. با جدا شدن مالکیت از مدیریت در شرکت های سهامی، مدیران بعنوان نماینده سهامداران، مسئولیت اداره شرکت را عهده­دار شدند. تفکیک بین مالکیت و مدیریت در موسسات عصر حاضر اهمیت تأثیر مدیریت را در عملکرد شرکت افزایش می دهد. مسائل انگیزشی و نظارتی از چنین روابطی حاصل می گردد. از این رو هیأت مدیره به یک مکانیزم حاکمیتی تبدیل می گردد که دارای نفوذ بیشتری بر سیستم کنترل داخلی(برای حل مسائل نمایندگی) می باشد که نهایتا بر عملکرد شرکت و کیفیت سود اثر می گذارد.

اهمیت هیأت مدیره در نتیجه پراکندگی و گسترش مالکیت در شرکت های مدرن امروزی که بسیار متکی به منابع خارجی سرمایه می باشند، به وجود آمده و شکل می گیرد. پس مالکین شرکت، دیگر مسئول تصمیم­گیری در خصوص هدایت و کنترل عملیات روزانه شرکت نمی باشند. ترجیحا عملیات روزانه شرکت در دستان مدیران حرفه­ای می­باشد که مالک مقداری جزئی از سرمایه می باشند. جدایی بین مالکیت وکنترل در شرکت های مدرن امروزی از تضاد منافع بالقوه بین آن ها ناشی شده­می باشد (برل و مینز[1]، 1992).

وظیفه عمده هیأت مدیره شرکت، نظارت بر عملکرد مدیریت می باشد. بمنظور انجام این وظیفه، اعضای هیأت مدیره بایستی مستقل از مدیریت باشند. برای مستقل بودن، تئوری نمایندگی توصیه می ‌کند هیأت مدیره حداقل از سه ویژگی زیر برخوردار باشد:

1-در ساختار هیأت مدیره تعداد اعضای غیرموظف بیشتر از تعداد اعضای موظف باشد.

2-رئیس هیأت مدیره و بالاترین مقام اجرایی(مدیر عامل) دو نفر باشند.

3-اعضای هیأت مدیره به تعدادی (زیاد) باشند که کنترل و تسلط بر آن توسط مدیریت شرکت مشکل باشد.

 

2-2-2) حاکمیت شرکتی و مالیات

طبق مفاد ماده 105 اصلاحی قا نون مالیات های مستقیم (ق.م.م)  مصوب سال 1380 ، معادل 25 % از سود اشخاص حقوقی سهم دولت بوده، بایستی به عنوان مالیات در وجه دولت واریز گردد . از طرف دیگر، طبق مفاد ماده 240 قانون تجارت، مجمع عمومی پس از تصویب حسابهای سال مالی و احراز این که سود قابل تقسیم هست، بایستی مبلغی از آن را که بایستی بین صاحبان سهام تقسیم گردد، تعیین نماید. این سود قابل تقسیم، سودی می باشد که مالیات متعلقه از آن کسر گردیده می باشد. به بیانی دیگر، یکی از اقلامی که از سود شرکت ها کسر می گردد تا سود قابل تقسیم بین سهامداران به دست آید، سهم و حق دولت از سود می باشد که همان مالیات می باشد . پس، به موجب قوانین و مقررات، تادیه سهم دولت از سود شرکت ها قدم بر تقسیم سود بین سهامداران می باشد.

از سوی دیگر، طبق قانون تجارت، سود قابل تقسیم سودی می باشد که زیان سال های قبل و اندوخته ها از آن کسر شده می باشد و طبق بند 12 ماده 148 اصلاحی ق.م.م مصوب 27/11/1380 ، زیان اشخاص حقوقی که از طریق رسیدگی به دفاتر آن ها و با در نظر داشتن مقررات احراز گردد، از درآمد سال یا سال های بعد مستهلک پذیر می باشد.

[1] Berl & Means

سوالات یا اهداف این پایان نامه :  

هدف کلی پژوهش، تبیین تاثیر ساختار هیأت مدیره شرکت ها بر سیاست های متهورانه مالیاتی می باشد.

اهداف فرعی :

تبیین تاثیر نسبت اعضای موظف هیأت مدیره  بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر نسبت تغییر ریاست هیأت مدیره بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

تبیین تاثیر تأثیر دوگانه مدیرعامل بر سیاست های متهورانه مالیاتی.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر ساختار هیأت¬ مدیره شرکت¬ها بر سیاست¬های متهورانه مالیاتی شرکت¬های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید