استان هایی با نرخ بیکاری تک رقمی | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: استانایی با اندازه بیکاری تک رقمی

: مرکز آمار ایران اعلام کرد، ۷ استان کشور در تابستون ۱۳۹۵ دارای اندازه بیکاری تک رقمی هستن. تابستون سال گذشته ۱۰ استان کشور دارای اندازه بیکاری تک رقمی بودن.
در آمار اندازه بیکاری تابستون ۱۳۹۵ که تازگیا مرکز آمار ایران منتشر کرده، استانای آذربایجان غربی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، گیلان، همدان، مرکزی در فصل یاد شده دارای اندازه بیکاری تک رقمی بودن. اندازه بیکاری تابستون ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۴ از افزایش ۱. ۸ درصدی خبر میده، طوری که از ۱۰. ۹ به ۱۲. ۷ درصد رسیده. براساس گزارش نیروی کار واسه تابستون ۱۳۹۵، استانای کرمانشاه، چهار محال بختیاری و اصفهان به ترتیب با ۲۰. ۳، ۱۹. ۸ و ۱۷. ۴ درصد بیشترین اندازه بیکاری رو در میان استانای کشور به خود تخصیص داده بودن. اندازه بیکاری تابستون ۱۳۹۴ در استانای چهارمحال بختیاری ۱۶درصد، کرمانشاه ۱۵. ۲درصد و اصفهان ۱۳. ۳ درصد بود. این استانا در دو فصل یاد شده دارای بیشترین اندازه بیکاری در میان بقیه استانای کشور بودن. شرایط اقتصادی کشور در هشت سال فعالیت دولتای نهم و دهم به دنبال بی برنامگی و مدیریت نادرست باوجود درآمدهای سرشار نفتی به شکلی رقم زده شد که مردم عاقبتای اونو در این چند سال حس می کنن. افزایش نقدینگی، بالارفتن معوقات بانکی، بالارفتن اندازه بیکاری، شرایط رکود و تورمی که در اول دولت یازدهم بر اقتصاد کشور حاکم بود، سیاستای نادرست در بخش بین المللی که منتهی به تنهایی ایران و در آخر تحریما شد، تعطیلی واحدهای اقتصادی، فعالیت با ظرفیت کمتر از ۳۰ درصد خیلی از بنگاهای اقتصادی، تخریب محیط زیست، بیکاری بالای زنان جوون (۴۷. ۳درصد) و خیلی از مشکلات دیگه همه و همه عاقبتای هشت سال بی درایتی دولتای نهم و دهمه. دولت یازدهم در سه سال گذشته تونسته گامای مهمی در میدون بین المللی و اقتصادی برداره و باوجود رفع تحریما و فروش نفت هنوز اقتصاد ایران با چالشای بیشماری روبرو شدن. روند پیشرفت متکی به تولید و ایجاد ثروته و باوجود اون که مسوولان همیشه از بهره مندی نیروی انسانی جوون و توانا گفت و گو می کنن، اما بخش بزرگی از نیروی کار جوون کشور بدون شغل هستن و نقشی در تولید ملی ندارن. کشور ایران پتانسیلای خوبی از نظر منابع انسانی و طبیعی داره و یعنی بزرگترین سرمایه ایران نیروی انسانی اون هستش، اما اگه از این سرمایه بهره ای نبریم همین سرمایه می تونه به ضد خود بدل شه. مقایسه اندازه مشارکت اقتصادی در استانای کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و اصفهان در تابستون ۱۳۹۵ به طور عام بین ۴۰. ۲ تا ۴۰. ۷ درصد و در تابستون ۱۳۹۴ بین ۳۷. ۷ تا ۴۰. ۴ درصد بوده. تردیدی نیس، افزایش اندازه مشارکت اقتصادی به دلیل افزایش درخواست کار و جویندگان کاره و مسوولان باید پاسخگوی نیاز اشتغال اونا باشن.
»علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی تازگیا در گفت و گو با ایرنا، یکی از چالشای مهم در کشور رو موضوع اشتغال گفت و اضافه کرد: به دلیل عرضه گسترده نیروی کار، نگرانی دولت یازدهم اشتغالزایی واسه جوانانه. ایشون با تاکید براین که باید رشدی بسازیم که اشتغالزا باشه، درباره دورنمای وضعیت اقتصادی کشور گفت: دورنما رو مثبت می بینم. پس از چند سال کسادی حالا داریم به رشد اقتصادی پنج درصدی می رسیم که این مقدمه واسه سال آتیه تا به رشد بالاتر برسیم. اقتصاد ایران سالای متمادیه در انتظار تحقق رونق اقتصادیه تا جوانان کشور رو از دور باطل تحصیلات دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و بعد بیکاری رها سازه. «کار نکرده» و «راه نرفته» بسیاره و اقتصاد کشور مخصوصا بعضی از استانا در انتظار رخدادهای خوب اقتصادی هستن.

منبع :