استاندارد طلایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستون جهاد دانشگاهی، با توضیح دادن این موضوع که ماموگرافی استاندارد طلایی واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی سرطان پستانه، گفت: اما این فوت وفن واسه غربالگری توده های سرطانی پستون پس از ۷۵ سالگی پیشنهاد نمی شه و معاینه بالینی کافیه.

دکتر نسرین السادات علوی، با اشاره به دو کاربرد متفاوت ماموگرافی واسه غربالگری (چکاپ) و تشخیص زودتر از موعد معمولی واسه درمان موثر، اعلام کرد: با هدف غربالگری مراجعه هر دو سال یه  بار در فاصله سنی ۴۰ تا ۵۰ سال و مراجعه سالیانه در فاصله سنی ۵۰ تا ۷۰ سال به زنان پیشنهاد می شه.

ایشون، با تاکید بر این که با غربالگری به روش ماموگرافی ضایعات در مراحل اولیه کشف و خوب قابل درمانه، گفت: اما براساس تحقیقات گذشته انجام ماموگرافی پس از ۷۵ سالگی با هدف غربالگری کاربردی نداره.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستون جهاد دانشگاهی، گفت با افزایش سن، نسج غددی پستون کم و نسج چربی اون افزایش می یابد و ماموگرافی وسیله خوبی واسه تشخیص توده های سینه در سن بالا هستش اما در سنین بالا ۷۵ سال فقط واسه تشخیص استفاده می شه و کاربرد غربالگری نداره.

ایشون، از رسوب دانه های ریز کلسیم در نسج پستون به عنوان "کلسیفیکاسیون" یاد کرد و اضافه کرد: این رسوب بعضی وقتا روی کیست و یا توده های خوش خیم پستون صورت می گیرد و یا بعضی وقتا نشونه ای از تغییرات سلولی به سمت بدخیمیه.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستون جهاد دانشگاهی، ادامه داد: اگه رادیولوژیست کلسیفیکاسیون رو با خواص و ظاهر به خصوص گزارش کنه که مشکوک باشه،انجام بیوپسی الزامیه.

دکترعلوی گفت: هرچند ماموگرافی روش طلایی واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی سرطان پستانه؛ اما در زنان جوون با نسوج سفت و متراکم پستون احتمال مشاهده توده کاهش می یابد که در این موارد سونوگرافی از سینه و بعضی وقتا ام آر آی پیشنهاد می شه.

 

منبع: سیمرغ

منبع : parsi1.com