استاندارد بودن عینک آفتابی را بدون دستگاه تشخیص دهید | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: استاندارد بودن عینک آفتابی رو بدون دستگاه تشخیص بدین

: پربیننده ترین هـا

دکتر جلیل امیدیان با اشاره به وجود اشعه ماوراءبنفش در نورخورشید، اعلام کرد: حالا خوبیش اینه لایه ازن بخش اعظمی از این اشعه مضر رو جذب کرده و مانع رسیدن اون به زمین می شه، اما با این وجود بازم بخشی از این اشعه به زمین می رسه که تابیدن اون به چشم می تونه خطراتی رو واسه سلامت چشم به همراه داشته باشه. ایشون با اشاره به افزایش تابش نورخورشید در فصول گرم سال، به کار گیری عینک آفتابی رو واسه همه افراد جهت مراقبت از چشم در این فصول پیشنهاد کرد. این متخصص چشم با بیان اینکه عینک آفتابی تنها منحصر به فصول گرم سال نیس، اعلام کرد: به کار گیری این عینکا در تموم فصول پیشنهاد می شه، اما در فصول گرم با در نظر گرفتن افزایش شدت تابش نورخورشید به کار گیری این عینکا اهمیت بیشتری پیدا می کنه.

به گفته امیدیان، بیشترین زمان تابش نورخورشید در فصول گرم سال ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ بعد از ظهره که پیشنهاد می شه افراد در این زمانا تا حد امکان در مکانای مسقف بمونن و در صورت رفتن به محیط بیرون حتما از عینک آفتابی استفاده کنن. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به مشکلات نورخورشید روی قرنیه و شبکیه چشم، اعلام کرد: بیشترین آسیب نورخورشید در دراز مدت روی شبکیه چشمه که افت بینایی و بقیه مشکلات چشمی رو به دنبال داره.

امیدیان بهترین عینک آفتابی رو عینکی دونست که جاذب دست کم ۹۰ تا ۹۵ درصد اشعه ماوراء بنفش باشه و اعلام کرد: تعیین این درصد جذب اشعه به وسیله دستگاه های مخصوص تشخیص داده می شه. روش دیگری هم هست که افراد بدون به کار گیری دستگاه اندازه استاندارد بودن عینک آفتابی رو فهمیده باشن. این متخصص چشم با بیان اینکه عینکای فتوکرومیک در برابر نور آفتاب تیره رنگ می شن، گفت: میشه از این عینکا در تشخیص مناسب بودن عینک آفتابی در جذب اشعه نورخورشید استفاده کرد، طوری که عینک آفتابی رو روی یه عینک فتوکرومیک قرار داده و اونو مقابل نور خورشید می گیریم. اگه عینک فتوکرومیک تغییر رنگ نده عینک آفتابی جاذب خوب اشعه س و در صورت تیره شدن رنگ عینک فتوکرومیک، عینک آفتابی استاندارد لازم رو واسه جذب اشعه ماوراءبنفش نداره. پیشنهاد می شه افراد تا حد امکان از عینکای استاندارد استفاده کنن.

امیدیان با بیان اینکه قاب عینک باید بزرگ بوده و تموم کره چشم رو بپوشونه، گفت: دسته عینک هم باید پهن باشن تا از ورود اشعه به چشم جلوگیری کنن. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه نوع رنگ عینک آفتابی بسته به نوع کاربرد اون تعیین می شه، اعلام کرد: عینک آفتابی معمولی با عینک آفتابی کوهنوردی شک نداشته باشین فرق داره، اما کلا بهترین رنگ عینکای آفتابی خاکستری و پس از اون قهوه ایه. عینکای خاکستری تغییر رنگی در وسایل ایجاد نمی کنه و موجب می شه افراد بتونن بهتر با این نوع رنگ عینک فعالیتای روزمره خود رو بکنن.

منبع: پرسیار

.

منبع :