استامینوفن‌خورها بخوانند! | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

مجله سیب سبز: گذاشتن یه بسته استامینوفن در کیف تون، می تونه خیال شما رو از حمله دردهای یهویی راحت کنه. گذشته از این، این دارو بر خلاف آسپرین و ایبوبروفن معده تون رو ناراحت نمی کنه و می تونین بدون نگرانی از درد و سوزش معده، هر روز سراغش برید اما دلایل نشون دهنده اینه که نه فقط استامینوفن هم در آخر اینجور عوارضی رو واسه تون به ارمغان می آورد، بلکه خوردن هر روزه اون، مشکلاتی جدی تر و حتی بعضی وقتا جبران ناپذیر رو واسه سلامت تون بوجود میاره.

آسم و مشکل رشد، مشکلاتی مانند مشکل کمبود توجه و تمرکز (ADHD)در کودکان و مشکلات بالقوه و کشنده قلبی و مریضیای کلیوی ، حتی خطر مرگ به دلایل نادر و مشکلات پوستی بخشی از مشکلاتیه که با مصرف همیشگی استامینوفن به جون تون میفته؛ با این وجود هنوز پزشکان نتونسته ان جانشین مناسب تری رو واسه این دارو پیدا کنن و حاضر به پذیرش این واقعیت هم نیستن که در بسیاری موارد استامینوفن تاثیری بیشتر از دارونماها نداره.

کمر درد دارین؟

اسمارتیز بخورین

درد کمر از مشکلاتیه که خیلیا رو به خوردن استامینوفن وادار می کنه و این قرص مدت هاست که به عنوان یه جانشین کم خطر واسه داروهای ضدالتهابی مثل ایبوبروفن تجویز می شه اما محققان میگن در مورد این درد، یه دارونما هم می تونه به اندازه این قرص اثر داشته باشه.

محققان تو یه بررسی افراد گرفتار به کمردرد رو به سه گروه تقسیم کردن؛ به یه گروه روزانه استامینوفن دادن، به گروه دیگه در مواقع شدید شدن درد این قرص رو دادن و به گروه سوم یه داروی خنثی و بدون اثر رو به عنوان دارونما دادن. باحال اینجا بود که هر سه گروه پس از ۱۷ روز اعلام کردن بهتر شدن. اما هنوزم بسیاری تصور می کنن چاره کمر دردشون استامینوفنه یا اینکه جز نوع کدئین دار این قرص هیچ دارویی روی دردشون اثر نمی ذاره.

برتری به ایبوبرفن نداره

درحالی که پزشکان نگران خونریزی معده پس از مصرف همیشگی آسپرین و اعتیادی بودن که به دنبال مصرف تکراری مورفین فرد رو گرفتار می کرد، گروهی از پزشکان استامینوفن رو به عنوان جانشین کم خطر این داروها معرفی کردن.

با این وجود امروزه محققان فکر می کنن استامینوفن می تونه در حد یه دارونما روی دردهای زیاد و طولانی اثر بزاره اما در عین حال می تونه به کلیه ها آسیب اساسی بزنه و درست مثل داروهایی چون ایبوبروفن سیستم قلبی و عروقی رو دچار مشکل کنه. گروهی از محققان فکر می کنن مصرف این دارو در طول ماه ها و چند سال می تونه به خونریزی معده برسه و مخصوصا واسه افراد سن بالا گران تموم شه.

چراکه در این صورت از دست دادن اندازه زیادی هموگلوبین رو به دنبال می آورد. اعلام کرده مصرف تکراری این دارو می تونه مشکلات زیاد و نادر پوستی رو بسازه و به گزارش این مرکز مشکلات نایاب و زیاد پوستی به وجود اومده به وسیله مصرف این دارو، در بعضی افراد حتی پس از یه بار مصرف هم مشاهده می شه. محققان میگن خطر دچار شدن به سرطان خون هم در مصرف کنندگان حرفه ای این دارو کم نیس.

بچتون بیش فعال می شه

در حالی که یافته های تحقیقات گفته شده کمتر کسی رو راضی کرده بود، محققان در بررسی دیگری به نتیجه ای تلخ تر رسیدن. اونا به این نتیجه رسیدن فرزندان مادرانی که در دوره بارداری این قرص رو مصرف می کردن، بعد از هفت سالگی دو برابر بیشتر از کودکان دیگه به «ADHD» و مشکلات رفتاری دیگه دچار می شن. درحالی که از نظر پزشکان استامینوفن کم خطرترین مسکن واسه زنان بارداره اما محققان میگن حتی همین داروی به ظاهر کم خطر می تونه بر نوزادان متولد نشده تاثیراتی جبران ناپذیر بزاره.

محققان با بررسی بچه مادرانی که استامینوفن رو در دوره بارداری مصرف کرده بودن، اعلام کردن که حتی یه بار در هفته خوردن این دارو می تونه کودکان رو در برابر مشکلاتی جدی بذاره. به خاطر همین محققان به مادران آینده پیشنهاد می کنن که قبل از خوردن هر قرص، دوباره به ضرورت مصرف اون فکر کنن و تاثیراتش روی فرزندشون رو ندیده نگیرند. از نظر اونا انجام تمرینای تن آرومی می تونه حساسیت زنان به درد رو کمتر و نیازشون به خوردن مسکنا رو تا اندازه ای برطرف کنه؛ وگرنه خانومای استامینوفن دوست باید منتظر تولد فرزندی که در مهارتای ایجاد رابطه ضعیف تر از دیگرونه، باشن.

آسم می گیرین

دچار شدن به آسم از مشکلات دیگه ایه که در بچه مادرانی که در بارداری استامینوفن مصرف کردن، بروز پیدا می کنه. از نظر محققان استامینوفن می تونه سطح گلوتونین که یه آنتی اکسیدان است رو در ریه ها پایین بیاره. این آنتی اکسیدان می تونه از ملتهب شدن ریه ها جلوگیری کنه و اجازه نده که به خاطر محدود شدن فضای عبور هوا فرد به آسم دچار شه. گذشته از این، گروه دیگری از محققان میگن مصرف داروی استامینوفن احتمال بروز خس خس تنفسی و آلرژی رو در یودیان و نوجوانان بالا می بره.

قلب تون ریپ می زنه

محققان به پزشکان در مورد تجویز استامینوفن واسه بیماران گرفتار به آرتروز اخطار دادن. درحالی که میلیونا نفر در جهان دردهای آرتروزی شون رو با این دارو آروم می کنن، محققان از خطر استفاده تکراری از این دارو واسه قلب میگن. از نظر اونا مصرف همیشگی استامینوفن خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مشکل قلبی رو بالا می بره و گذشته از این خونریزی معده و مشکلات کلیه رو هم واسه فرد به ارمغان می آورد.

ممکنه اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) کنین

مشهورترین آسیبی که استامینوفن خوردن به همراه می آورد، اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) کردنه. مصرف تکراری این دارو مشکلات کبدی رو به همراه می آورد و خیلی از استامینوفن دوستا، دچار مریضی خطرناک مشکل کبد می شن. از نظر محققان تنها کمی زیاده روی در مصرف این دارو می تونه در عرض چند روز یا چند هفته جای افراد رو به خاطر دچار شدن به مشکلات کبدی به خطر بندازه. آزمایشات خون مصرف کنندگان استامینوفن حالتای غیر طبیعی رو نشون میده که از مسمومیت کبدی حکایت می کنن.

اثر واکسن رو کم می کنه

اگه شمام واسه جلوگیری از تب کردن بچتون بعد از واکسن زدن به اون استامینوفن می دین، این یافته محققان رو جدی بگیرین.تحقیقات اونا نشون میده که تب پس از واکسن، عکس العمل ایمنی طبیعی و لازم رو بوجود میاره و خوردن استامینوفن واسه جلوگیری از این طب، اینجور واکنشی رو ضعیف می کنه. این محققان میگن مصرف استامینوفن واسه درمان تب ایرادی نداره اما اگه دکتر بچتون براش داروی تب بر تجویز نکرده، نباید با دادن خودسرانه استامینوفن بچتون رو به دردسر بندازین.

استامینوفن فایده هم داره؟

 محققان میگن استامینوفن در بسیاری موارد داروی خوبیه اما اگه درست مصرف شه. محققان در کنار یافته های زیادی که از خطرات استامینوفن حکایت می کنه، این ادعاها رو هم در مورد فواید اون مطرح می کنن.

ورزش کردن رو آسون می کنه

محققان میگن مصرف استامینوفن توانایی ورزشکاران در گرما رو بالا می بره و باعث می شه ساعات بیشتری بدون خستگی ورزش کنن. اونا فهمیدن این دارو دمای بدن ورزشکاران رو کم می کنه و به اونا کمک می کنه تا راحت تر با گرما مقابله کنن. گذشته از این، به گفته محققان استامینوفن با کاهش درد ورزشکان در مسابقات، توانایی استقامتی اونا رو هم بالا می بره.

روان رو آروم می کنه

استامینوفن با همه آسیبایی که به همراه می آورد، در درمان بعضی دردهای جسمی و حتی دردهای روانی می تونه اثر داشته باشه. محققان میگن این دارو می تونه واینش های عصبی مربوط به رانده شدن اجتماعی رو آرامش دهد و به آرامش روانی مصرف کننده هاش کمک کنه. با این وجود محققان تجویز این دارو واسه دردهای روانی رو پیشنهاد نمی کنن؛ چراکه مشکلات این دارو بعضی وقتا بیشتر از فوایدشه.

ترس از مرگ رو کم می کنه

ترس از مرگ یکی از شایع ترین ترسای آدماس اما محققان میگن داروی رایجی مانند استامینوفن می تونه این ترس رو هم کمتر کرده و سیستم هشداردهنده مغز رو کنترل کنه. به گفته اونا مصرف استامینوفن می تونه احساسات ناخوشایند و ناامنی به وجود اومده به وسیله تهدید یا تجربه ای ترس آور رو خنثی کنه. براساس یافته های علمی این ویژگی استامینوفن می تونه به درمان ترسای طولانی و مشکل اضطراب کمک کنه.